Banka Kartları ve Kredi Kartı Kanunu

Spread the love

Yasal açıdan kredi kartları ve banka kartları ile ilgili bilgi almak istiyorsanız Banka Kartları ve Kredi Kartı Kanunu hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Bu kanun kredi kartları ve banka kartları konusunu ülkemizdeki yasal düzenlemeler bağlamından anlamak için önemli bir kanun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Basitçe açıklamamız gerekirse kredi kartları ve banka kartları ile ilgili olan bu kanun, bu kartlar hakkında belirli yasal kural ve düzenlemeleri içinde bulundurmaktadır. Bu kanunun ne olduğu ile ilgili bazı temel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca ilgili kanunu kendiniz okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Banka Kartları ve Kredi Kartı Kanunu Nedir?

Kredi kartları ve banka kartları çok sayıda kişi tarafından alışverişlerde ödeme yapmak için tercih edilmektedir. Bu kartlar ile ilgili çeşitli yasal kural ve düzenlemeler Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile belirtilmiştir. Peki bu kanun nedir ve neleri içerir?

Temel olarak bu kanun, kartla gerçekleştirilen ödemeler sisteminin etkili şekilde çalışması hedefine sahip bir kanundur. Bu bağlamda bu kanun kredi kartları ve banka kartları hakkında çeşitli prosedürleri içerir. 23 Şubat 2006 tarihinde kabul edildikten sonra 1 Mart 2006 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan bu kanun hükümleri, belirli kuruluşları, belirli işyerlerini ve kart sahiplerini bağlar.

FAQ

Kredi kartları ve banka kartlarının yasal yönüyle ilgili araştırma yaparken 5464 Sayılı Kanun karşınıza çıkabilir. Bu kanun 2006 yılında kabul edilip Resmi Gazete’de yayınlanmış olan Banka Kartları ve Kredi Kartı Kanunu’dur. Amacı kartla yapılan ödemeler sisteminin etkili şekilde çalışması olan bu kanun kredi kartları ve banka kartları hakkında çeşitli prosedürleri içermektedir.

Banka kartları ve kredi kartları alışverişlerde nakit kullanımına gerek olmadan ödeme seçeneği sunmakta olan araçlardır. Çok sayıda bankanın sağlamakta olduğu bu kartların aynı olup olmadığını merak edebilirsiniz. Kredi kartı ve banka kartı aynı değildir ve aralarında önemli farklar vardır. Banka kartı hesaptaki paranın harcanmasını sağlarken, kredi kartı ile yapılan harcamalar bir nevi ödünç para ile yapılır.

Banka kartları ve kredi kartları birbirinden farklı kart türleridir. Peki bu iki kart çeşidi nasıl ayırt edilir? Her ne kadar aralarında farklar olsa da kredi kartları ile banka kartları görünüş olarak birbirlerine benzerler. Bir kartın kredi kartı ya da banka kartı olduğunu anlamak için kartın ismine bakılıp internet üzerinden veya bankayı arayarak araştırma yapılabilir.

Banka kartları ve kredi kartları alışverişlerde nakit kullanmadan ödeme yapma kolaylığı sağlayan araçlardır. Ancak temel olarak, işleyiş biçimi bakımından bu iki kart türü birbirinden farklıdır. Kredi kartları bir nevi ödünç paraya dayanan bir sistemle çalışırken banka kartları ile hesapta var olan para harcanır. Yani teknik olarak bu iki kart çeşidi birbirinden farklı prensiplere sahiptir.

Alışverişlerde nakitle uğraşmadan ödeme yapma kolaylığı sunan kredi kartları ve banka kartlarını kullanım şekilleri nedeniyle birbirleriyle karıştırıyor olabilirsiniz. Ancak bu iki kart türü birbirinden farklıdır. Kredi kartları ile bankanın verdiği limit mümkün kıldığı sürece alışveriş yapılabilir ve bu miktarın daha sonra bankaya geri ödenmesi gerekir. Banka kartlarıyla ise yalnızca karta bağlı hesaptaki miktar harcanabilir.

Banka kartları ve kredi kartları özellikleri bakımıyla birbirinden farklı kart çeşitleridir. Ancak bazı bankaların müşterilerine sunduğu hem banka kartı hem kredi kartı içeren kart seçenekleri de bulunmaktadır. Hem banka kartı hem kredi kartı almak isteyen kullanıcılar için bu kartlar bir seçenek olabilir. Bu kartları kullanarak ödeme yaparken banka kartı veya kredi kartı olarak seçim yapmak gerekir.

Yorum yapın