Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz?

Spread the love
Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz
Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz

Hangi banka hesabına bloke konulamaz” sorusu, son günlerde sıklıkla sorulmaktadır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizden dolayı icralık olan binlerce insanın merak ettiği bu konuya açıklık getirelim.

Hesaba Bloke Konması Ne Demektir?

Bloke hesap” ya da diğer bir ifadeyle “hesaba bloke konulması”,

Borcun ödenmediği durumlarda, yasal sürecin başlamasıyla birlikte savcılık ya da icra daireleri aracılığı ile borçlu kişinin hesaplarındaki parasını harcaması kısıtlanır. Bu duruma hesaba bloke konulması ya da blokeli hesap denir.

Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz
Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz

Banka Hesaba Neden Bloke Koyar?

İcra daireleri ya da savcılık kanalıyla bankalara resmi tebligat yapılır ve müşterisinin banka hesabına bloke konulmasını ister. Banka bu resmi yazıya istinaden, ilgili kişinin hesabına bloke koyar.

Banka Bloke Neden Koyar?

Devlete, şahıslara ya da kurumlara olan borçların zamanında ödememesi neticesinde alınan resmi karar gereği bankalar, ilgili müşterinin banka hesabındaki paranın harcanması kısıtlanır. Aslında bloke konulan hesap değil, hesaptaki paranın harcanmasıdır. Ve banka hesabındaki paranın sadece borçlu kısmı kadarına bloke konulur.

Örneğin; banka hesabınızda 10 bin TL para olduğunu düşünelim. Borcunuz da 2 bin TL olsun. Hesabınızdaki paranın sadece 2 bin TL’sine bloke konulur. Kalan 8 bin TL’yi harcayabilirsiniz.

Banka hesaba neden bloke koyar”, işte cevabı;

 • Banka kredi borçları,
 • Kredi kartı borçları,
 • İflas,
 • Kefaret,
 • Kredi teminatı,
 • Vergi borcu,
 • Sermaye artırımları
 • KYK borcu
 • Köprü geçiş ücreti
 • Trafik cezaları

Gibi konularda banka hesabına bloke konulmasının yanında, aşağıdaki durumlarda da banka hesapları durdurulur;

 • Kumar oynadığına dair makul şüphe bulunanlar ya da kumar oynayanlar
 • Terör suçları ile bağlantısı bulunanlar (Özellikle son dönemde Fetö ve Pkk soruşturması kapsamında binlerce kişinin banka hesaplarına bloke konulmuştu)

Soruşturmalar tamamlandığında mahkemeler ilgili kişilerin hesaplarının bulunduğu bankalara üst yazı ile resmi bir yazı göndererek, blokenin kaldırılmasını bildirir.

Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz
Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz

Hesap Blokesi Ne Kadar Sürer?

Blokenin kalkması için belirli bir süre yoktur. Bu tamamen, borçlunun borcunu ödeme süresine bağlıdır. Borç ödendikten sonra resmi kanallara bildirim yapılmalı ve blokenin kalkması talep edilmelidir.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Eğer herhangi birinin banka hesabına resmi tebligat ile bloke konulduysa, yine resmi yazı ile birlikte kaldırılabilir. Bankanın bu konuda tek başına karar verme yetkisi yoktur. Ancak müşterinin bankaya olan borcundan dolayı banka bu blokeyi koyduysa, borcun ödenmesine ya da yapılandırma yapılmasına müteakip bloke kaldırılır.

Eğer icra dosyasından dolayı bloke konulduysa, icrayı koyan avukat ya dahukuk bürosu ile görüşülerek anlaşmaya varılmalı ve bununla ilgili onlardan yazılı belge istenmelidir. Bu belge ile birlikte mahkemeye başvurulmalı ve hesaba bloke koydurma işleminin iptali talep edilmelidir.

Not: Tüm bu işlemleri hızlandırmak için, dekont veya belge sunmanız avantajınıza olacaktır. Eğer dekontu kaybettiyseniz, banka ile iletişime geçerek ödeme belgesi talep etmelisiniz.

Kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı banka tarafından borçlunun banka hesabına bloke konulduysa, ödemenin yapılmasının ardından otomatik olarak hesap bloke kaldırma işlemi yapılır. Böylece “hesabımdaki blokeyi nasıl kaldırabilirim” sorusunu cevaplamış olduk.

İpucu: Maaşlı çalışan biriyseniz, Vergi dairesine başvuru yaparak maaşınızın belirli bir kısmına haciz konulmasını talep edebilirsiniz. Böylece hesabınızın blokesi kaldırılacaktır.

Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz
Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz

Banka Hesabının Blokeli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Banka hesabımda bloke var mı” sorusunun yanıtını öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Bunlar;

 • Banka müşteri hizmetlerini arayarak
 • Kullandığınız banka şubesine giderek
 • İnternet bankacılığını kullanarak
 • Mobil bankacılığı kullanarak
 • E devlet üzerinden e haciz menüsüne girerek (1)

Böylelikle hangi hesaplarınıza bloke konulduğunu, hangi kurum ya da kuruluşun bloke koyduğunu ya da adınıza açılmış olan icra dava dosyasını görebilirsiniz. Eğer bloke konulan hesabınızdan havale ya da EFT yapmaya çalışırsanız ya da para çekmeye ya da alışveriş yapmak isterseniz, “müşteri hesabı blokeli” şeklinde bir uyarı mesajı alırsınız.

Banka bloke sorgulama” işlemini E-haciz sorgulama sistemi üzerinden işlem yapmak için, E-devlet projesi üzerinden aşağıdaki bilgilerden biriyle giriş yapmanız gerekmektedir.

 • e-Devlet Şifresi
 • Mobil İmza
 • Elektronik İmza
 • C. Kimlik Kartı
 • İnternet Bankacılığı
Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz
Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz

Banka Hesabına Kimler Bloke Koyabilir?

Banka hesabına bankanın kendisi kısıtlama koyabileceği gibi, bazı resmi kurum ya da kuruluşlar da bunu yapabilir. Bunlar;

 • Maliye (Vergi dairesi)
 • SGK
 • Kredi Yurtlar Kurumu
 • Karayolları Genel Müdürlüğü
 • Masak (Mali Suçlar Araştırma Kurulu)

Masak, hesaplara oldukça yüksek miktarda para giriş ve çıkışı olduğu durumlarında bloke işlemini gerçekleştirir. Bloke süresi boyunca soruşturma yapılır ve bir kara para aklama konusu olup olmadığını ortaya çıkarır. Bu işlemlerin tamamını, Gelir İdaresi Başkanlığı koordine etmektedir.(2)

Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz
Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz

Maaşın Ne Kadarına Bloke Konulabilir?

Maaş hesabına bloke konur mu” konusu oldukça fazla merak ediliyor. “Maaş haczi” olarak da adlandırılan bu bloke yönteminde, İcra dairesi aracılığı ile bankaya resmi tebligat yapılarak, borçlunun maaşının 4’te 1’ine haciz konulur. Örneğin; 10 bin TL maaş alan birinin maaş hesabına 2500 TL haciz konulabilir. Yasal olarak bundan daha fazlası mümkün değildir.

Kendi Hesabıma Bloke Koyabilir Miyim?

Kendi hesabınıza bloke koydurmak mümkün değildir. Yapabileceğiniz en iyi şey, kredi kartınızın limitini düşürmek ya da hesaplarınızı sınırlandırmaktır. Her ne kadar yasal olmasa da, bazı kişiler tanıdığı biriyle aralarında senet yaparak, o kişi adına hesaba bloke koydurma işlemi yaptırmaktadırlar.

Bu konu ilginizi çekebilir: Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz
Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz

Blokeli Hesaptan Para Çekme Mümkün Mü?

Blokeli hesaptan para çekimi yapılabilir. Ancak bunun için hesabınızdaki paranın, borcunuzdan fazla olması gerekmektedir. Çünkü aslında yukarıda da belirttiğimiz gibi bloke konulan hesap değil, hesaptaki paranın harcanmasıdır. Yani burada önemli olan, “Bloke tutarı” ne kadar olduğudur.

Hangi Bankalar Bloke Koyar?

Türkiye’de bulunan bütün bankalar bloke koyabilir. Bunlar arasında; Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Finansbank, INGbank, İş Bankası, Denizbank, HSBC, TEB, Odeabank. (3)

Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz
Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz

Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz?

İçeriğimizde de belirttiğimiz gibi, resmi kurumlardan talep gelmesi durumunda bütün banka hesaplarına bloke konulabilmektedir. Dolayısıyla “Hangi banka hesabına bloke konulamaz” sorusunun cevabı yoktur.

Kaynakça:

] }
Yorum yapın