13 Temmuz 2024 Cumartesi
DOLAR 33.04 ₺
EURO 36.02 ₺
STERLIN 42.99 ₺
ALTIN 2,559.61 ₺
BTC 57,930.90 $
ETH 3,135.62 $
BİST 11,064.85

3D Secure Açma/Kapatma Nasıl Yapılır

Kredi Kartları
Yayınlama: 31 Ocak 2023 Salı 17:18 Kaynak: Haber Merkezi Editör: Emircan S.

3D Secure Açma/Kapatma Nasıl Yapılır

Kredi kartlarında veya banka kartlarında 3D Secure açma işlemleri, kartınızın güvenlik işlemlerini artıran adımlardan biri olmaktadır. Sizler de 3D Secure aktif etme seçeneği kullanarak mevcut kartlarınızı alışverişler esnasında daha güvenli hale getirebilirsiniz.

3D Secure açma işlemi, online alışveriş işlemi sırasında, kullanıcıya bankası tarafından sağlanan bir güvenlik sistemidir. Kullanıcının kredi kartı bilgilerinin mevcut güvenliğini artırmak için kullanılan bir süreçtir. Bu seçeneğin aktif edilmesi ya da kapatılması, kart sahiplerinin tercihine bırakılmıştır.

3D Secure Aktifleştirme
Kredi Kartı 3D Secure Açma

Kredi kartı 3D Secure açma işlemi konusunda detaylı bilgilere geçmeden önce sizlere bir de içerik önerisinde bulunmak istiyoruz. Kredi kartınızı kullanarak yanlışlıkla ya da bilginiz dışında yapılan bir işlemin geri alınması için, Kredi Kartı ile Yapılan Ödeme İptali yazımıza ayrıca göz atabilirsiniz.

3D Secure Açma 2023

Kredi kartı 3D Secure açma işlemleri 2023 yılında 5 farklı yöntemle yapılabilmektedir. Bunlardan en kolay ve pratik olan yöntemler ise, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanarak 3D Secure aktif etme işlemi yapmanız olacaktır.

3D Secure açma işlemi, online alışverişler sırasında kredi kartı bilgilerinin güvenliğini artırma amacıyla kullanılır ve aşağıdaki nedenlerle aktif edilmelidir:

 1. Kredi kartı sahtecilik riskini azaltma: 3D Secure sistemi, online alışveriş sırasında kredi kartı bilgilerinin güvenliğini artırarak sahtecilik riskini azaltır.
 2. Kredi kartı bilgilerinin gizliliğini koruma: Kullanıcının kredi kartı bilgileri, doğrulama süreci boyunca güvenli bir şekilde saklanır.
 3. İşlem güvenliğini artırma: 3D Secure sistemi, online alışveriş işlemlerinin güvenliğini artırarak, işlemlerin güvenliğini sağlar.
 4. Bankalar ve müşteriler için güvence sağlama: 3D Secure sistemi, bankalar ve müşteriler için güvence sağlar ve kredi kartı bilgilerinin güvenliğini artırır.

3D Secure Aktifleştirme işlemleri bu nedenlerden ötürü her kredi kartı sahipleri için önerilen bir güvenlik adımı olmaktadır. Her bankanın 3D Secure açma işlemleri farklı olsa bile genel mantık aynı ilerler.

3D Secure Nasıl Aktif Edilir

3D Secure aktif etme işlemleri için, çalıştığınız finans kuruluşunun mobil bankacılık ya da internet bankacılığı servislerini kullanabilirsiniz. Bu işlemlere erişiminiz yoksa, yine çalıştığınız bankanın çağrı merkezi yetkilileri ile görüşerek, 3D Secure aktif etme işlemleri kolaylıkla yapılabilir.

3D Secure Aktifleştirme 2023
3D Secure Aktif Etme Nasıl Yapılır

3D Secure aktifleştirme işlemleri, aşağıdaki adımları kullanarak yapılabilir:

 1. Mevcut bankanız ile iletişime geçin: 3D Secure'yi aktifleştirmek için bankanıza başvurmanız gerekir. Bunun için banka şubelerini tercih edebilirsiniz.
 2. İşlemi tamamlayın: Bankanız, 3D Secure aktifleştirme sürecini tamamlamanız için size gerekli talimatları verecektir. Bu işlemler SMS ile doğrulama ya da mobil bankacılık ile işlemleri tamamlama şeklinde oluşur.
 3. Kart bilgilerini doğrulayın: 3D Secure aktifleştirme sürecinde, kredi kartı bilgilerinizi doğrulamanız istenebilir. Bu işlemlerde de kart bilgilerinizi tuşlayarak doğrulama yapmanız talep edilebilir.
 4. Onay alın: 3D Secure aktifleştirme sürecini tamamladıktan sonra bankanız, sürecin tamamlandığını ve 3D Secure sistemi aktifleştiğini onaylayacaktır.

Not: Her bankanın 3D Secure aktifleştirme süreci farklılık gösterebilir, bu nedenle bankanızın size verdiği talimatları takip etmeniz önerilir.

3D Secure Kapatma

3D secure aktifleştirme işlemlerinde olduğu gibi, 3D Secure kapatma işlemleri de aynı kanallar kullanılarak yapılabilir. Eğer mobil bankacılık üzerinden aktif ettiyseniz, tekrar aynı yöntemle kapatma işlemini kredi kartı ayarlarından yapabilirsiniz.

Kredi kartı 3D Secure kapatma işlemleri için kullanabileceğiniz yöntemler şu şekilde oluşmaktadır;

 1. Bankanıza ait internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasını kullanarak 3D Secure kapatma işlemi yapmak,
 2. Bankanızın şubelerinden, müşteri hizmetleri yetkilisi yardımıyla 3D Secure kapatma işlemleri yapmak,
 3. Yine bankanızın çağrı merkezi ile yapacağınız görüşmelerde kredi kartı 3D Secure kapatma işlemi yapmak.

  Bu yöntemler arasında, sizlere en uygun ve pratik olan yöntemi belirleyip, kredi kartı 3d secure deaktif etme işlemini kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. Eğer kredi kartınızın 3D secureye açık ya da kapalı olduğunu bilmiyorsanız, konuyla ilgili bilgilere yine bankanızın müşteri hizmetleri yetkililerinden ulaşabilirsiniz.

  3D Secure hakkında merak ettiğiniz işleyiş düzeni, temel mantığı ve algoritması hakkında detaylı bilgilere; https://tr.wikipedia.org/wiki/3-D_Secure bağlantısını kullanarak ulaşım sağlamanız mümkün.

  Ziraat 3D Secure Açma Nasıl Yapılır

  Ziraat bankası, Türkiye'de en fazla müşteriye sahip devlet bankalarının başında gelir. Ziraat 3D Secure açma işlemleri, 4 farklı yöntem kullanarak yapılabilmektedir. Bizim önerimiz ise, Ziraat Mobil uygulaması kullanarak cep telefonunuzdan çok kısa bir süre içerisinde Ziraat 3D Aktifleştirme yapmanızdır.

  Ziraat Bankası 3D Secure açma işlemlerinde kullanılan yöntemler;

  • Ziraat bankası müşteri hizmetleri ile görüşme yaparak 3D Secure aktif etme işlemini yapmak. Bunun için kullanacağınız Ziraat bankası çağrı merkezi numarası: 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaraları olmaktadır.
  • Sizlere en yakın Ziraat bankası şubeleri üzerinden 3d secure açma işlemlerini yapmak. Bunun için Ziraat şubeleri bağlantısını kullanarak en yakın şubeler hakkında bilgiler edinebilirsiniz.
  https://youtu.be/Tt51Q3RMIc8
  Ziraat Bankası 3D Secure Açma

  Ziraat bankasıyla ilgili olarak dilerseniz, Ziraat banka kartı temassız özelliği açma içeriğimize de ayrıca göz atıp, temassız özelliğini aktif etme konusunda güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Yapı Kredi 3D Secure Açma

  Kredi kartı 3d secure açma işlemlerinde sık merak edilen sorulardan biri de yapı kredi 3d secure aktif etme işlemi olmaktadır. Yine banka müşterilerinin en hızlı şekilde bu işlemi yapabileceği adım, Yapı kredi mobil uygulamasını kullanarak 3d secure aktifleştirme işlemi olmaktadır. Diğer kullanabileceğiniz yöntemler ise;

  • Yapı kredi banka şubelerini kullanarak yapı kredi 3d secure açma işlemini gerçekleştirmek,
  • Yapı kredi çağrı merkezi yetkilileriyle görüşerek 3d secure aktifleştirme işlemini tamamlamak,
  • Mevcut internet bankacılığı bilgilerinizi kullanarak Yapı Kredi internet bankacılığı üzerinden kredi kartı ayarları menüsünden yapı kredi 3d secure açma işlemini yapmak.

  Garanti 3D Secure Açma

  Garanti bankasına ait bonus kartlar da 3D Secure aktifleştirme işlemlerinin en pratik yöntemi; Garanti mobil uygulamasını kullanmaktır. Garanti mobil uygulamasından Bonus kart ayarları bölümüne giriş yaparak 3D Secure açma işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir.

  Bu yöntemin dışında, Garanti BBVA şubeleri, internet bankacılığı ya da Garanti BBVA müşteri hizmetleri ile yapacağınız görüşmelerle de Garanti 3D Secure aktif etme işlemi yapılabilmektedir.

  Garanti bankasıyla ilgili benzer bir yazımız olan Garanti Kredi Kartı İptali içeriğimize de ayrıca göz atabilirsiniz.

  İş Bankası 3D Secure Açma

  İş Bankasına ait kredi kartı maximum kartlardır. İş Bankası maximum kart 3d secure açma adımları, İşCep uygulamasıyla kredi kartı ayarlarından bir kaç saniye içerisinde tamamlanabiliyor. Alternatif seçenek olarak; İş Bankası internet bankacılığı veya İş Bankası çağrı merkezi yetkilileriyle yapacağınız görüşmelerle de Maximum kart 3d secure aktif etme işlemi sağlayabilirsiniz.

  İşCep uygulamasını açtıktan sonra, Maximum kart ayarlarına giriş yapınız ve kart ayarları bölümünden 3d secure seçeneğini aktif hale getiriniz.

  Halkbankası 3D Secure Açma

  Halkbankasına ait kredi kartı Paraf kart olmaktadır. Halkbankası Paraf kart 3D secure açma veya kapatma işlemleri Halkbank mobil uygulaması kullanarak Paraf kart menüsünde bulunan kredi kartı ayarları sekmesinden yapılmaktadır.

  Alternatif olarak Halkbank şubeleri, müşteri hizmetleri ya da internet bankacılığı kullanarak da 3D Secure açma işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

  Vakıfbank 3D Secure Açma

  Vakıfbank kredi kartı olarak World kart türünü kullanan bankalardan biridir. Vakıfbank 3D Secure açma işlemlerinin en hızlı yapıldığı kanal ise, Vakıfbank Mobil uygulaması kullanarak 3d aktifleştirme işlemi sağlamaktır. Bu işlemler için şu adımları takip edebilirsiniz;

  Vakıfbank Mobil Uygulamasına giriş yapınız > Kredi kartları sekmesine tıklayınız > Kart ayarları bölümüne giriş yapıp buradan Vakıfbank 3D Secure aktifleştirme seçeneğini aktif hale getiriniz.

  Vakıfbank ile ilgili olarak, Vakıfbank Kredi Kartı Yapılandırma içeriğimiz de sizlere fayda sağlayabilecek ek bilgiler içermektedir.

  3D Secure Açma Sık Sorulan Sorular

  Kredi kartı 3D Secure açma, aktif etme işlemleriyle ilgili bizlere çok sık yöneltilen bazı sorular ve yanıtlarına soru/cevap şeklinde yer vermeye çalıştık.

  3d secure açma işlemleriyle ilgili aradığınız sorunun yanıtları bu bölümde yoksa, alt kısımda bulunan yorum bölümünden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Göndermiş olduğunuz sorulara yanıtlar, 24 saat içerisinde verilmektedir.

  3D Secure ile Ödemek İstiyorum Ne Demek

  3D Secure ile ödemek istiyorum demek, kredi kartınızın 3d secure aşamasından geçerek ödemeyi tamamlaması anlamına gelir. Alışverişler esnasında cep telefonunuza bir güvenlik kodu gönderilir ve sizler bu kodu girerek alışverişi tamamlayabilirsiniz.

  3D Secure Onayı Nasıl Yapılır?

  3D Secure onayı, bankanızda kayıtlı olan numaranıza alışverişi tamamlamak için gönderilen kodun, ilgili ekrana girilerek güvenli ödeme işlemini gerçekleştirmesiyle yapılır.

  3D Secure Olmuyor Ne Yapmalıyım?

  3D Secure işlemi olmuyorsa, bankanızda kayıtlı numaranızı kontrol etmenizde yarar olacaktır. Buna ek olarak 3D secure ile ödeme seçeneği kapalı olan kartlar da 3D secure ile ödeme yapılamaz. Bu seçeneği aktif etmek için makalemizde yer alan adımları takip edebilirsiniz.

  3D Secure Neden Açılmıyor?

  3D Secure açılmıyorsa eğer, bankanızdan kaynaklı geçici bir teknik sorun ya da kartınızın 3D güvenli ödeme sistemini desteklemiyor olması, sorunlar arasında gösterilebilir. Bankanızla görüşerek ya da size en yakın banka şubelerini ziyaret ederek sorunu çözebilirsiniz.

  3D Secure Ücretli mi?

  Bankaların sağladığı 3D secure ile ödeme işlemlerini aktif etmek tamamen ücretsiz bir servistir. Türkiye'de yer alan hiçbir banka, Kredi kartlarında 3D secure işlemlerinin aktif edilmesi için bir ücret talep etmemektedir.
  İlk Yorumu Sen Yaz
  code