5 Yıldır Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

Spread the love

Kredi kartları borcu geciktirme süreleri, kendi aralarında ayrı sonuçlar ortaya çıkarır. 5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapabilirim sorusu da bu konuyla ilgili en çok karşılaştığımız durumlardan bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Uzun vadede kart borcu ödeyememek, bir çok yasak takip süreciyle, borçların faizler ile artmasına neden olmaktadır.

5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum hususu, banka da yer alan borcunuz ya da varlık yönetim şirketine devredilen borç olarak 2 farklı seçenekte değerlendirilir. Her iki kanalda da borcunuz yasal takip sürecine girdiyse, temel süreç aynı adımlar kullanılarak çözülmektedir.

5 Yıldır Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Ne Olur
5 Yıldır Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim

Kredi kartı borcu ödeyememek, bankalar tarafından sizlere uygulanacak pek çok yeni yaptırımın da kapısını aralamaktadır. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum yasal takip süreçleri nasıl işler veya bu süreçler kaçıncı ayda başlatılır konularında sizler için çok detaylı bir araştırma gerçekleştirdik.

Ayrıca içeriğimizin detaylarından, hangi gecikme dönemi için neler yapılabilir konuları hakkında bilgileri de bulabilirsiniz. Kart borcumu ödeyemiyorum, ne yapabilirim diyen herkesin durumu farklı süreçlerde olduğundan dolayı, çözümleri de süreçlere göre ayırarak açıklamaya çalıştık.

5 Yıldır Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum içeriğimize paralel olarak sizlere benzer bir içerik önerisinde bulunmak istiyoruz. Hangi Bankada Kredi Kartım Var içeriğimize göz atarak, bankalarda adınıza kayıtlı kredi kartlarını bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum konumuza ilk olarak kart borçlarının ilk ödenmeme döneminden, sonra ki yasal takip süreçlerine uzanan döneminin nasıl bir süreç ile gerçekleştiğinden bahsedeceğiz.

Kredi kartları, tıpkı krediler de olduğu gibi aylık olarak düzenli ekstre ödeme işlemi gereken avans kredi hesapları olarak geçmekte. Burada kredi kartlarını, kredilerden ayıran en önemli faktör, asgari ödeme tutarını yaparak o ayki ödemenin geri kalan kısmını erteleyebiliyor olmanızdır.

5 Yıl Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Ne Olur
5 Yıldır Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapabilirim

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyorsanız, sizlere bu konuda ilk aşama olarak avukatlık olmadan yapmanız gereken bir kaç basit çözümden bahsedelim. Bu temel yöntemler, sizin yasal takip sürecine girmenizi engelleyerek banka kredi notunuzun sıfırlanmasını engelleyebilir.

 • Kredi kartı borcunu en az asgari ödeme tutarı olarak ödemek, yasal takip sürecinin önüne geçecektir ve bu durumda banka kredi notunuzun sıfır seviyesine inmesini engelleyecektir.
 • Asgari ödeme tutarlarının biraz üzerinde ödeme yapmak, yine banka kredi notunuzun düşmesini engelleyecek faktörlerden biri olmaktadır.
 • Mevcut borcu ödeyemiyorsanız, kredi kartınızı yapılandırma sürecine almadan önce taksitlendirme ile aylık taksit tutarlarını düşürmek, bu alanda sizlere yine katkı sağlayacak unsurlardan biri olmaktadır. Vakıfbank Kredi Kartı Yapılandırma isimli içeriğimiz bu konuda sizlere ek bilgiler sunmaktadır.

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen vatandaşların mutlaka yapması gereken bir kaç temel adım bu şekilde oluşur. Ayrıca bu maddeler size uygun değilse, yine yasal takip süreci başlamadan önce kredi kartı yapılandırma seçeneğini son çare olarak uygulamaya koyabilirsiniz.

Mevcut kredi notunuz ve banka risk raporunuz hakkında güncel durumunuzu öğrenmek için Risk Merkezi Raporu Başvurusu bağlantısını kullanarak E-Devlet kanalıyla bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Kaç Ay Ödenmezse İcra Gelir

Bankalar, kredi kartı kaç ay ödenmezse icralık olur konusunda maksimum üç dönem yani 90 günlük süre tanımaktadır. Bu süre içerisinde en az bir asgari ödeme tutarı bile ödenmediyse, borç banka avukatına devredilir ve yasal takip süreci başlatılır. Banka burada borçluya ihtarname çeker. Bu ihtarname 3. dönemde yani 60. gün sonunda gerçekleştirilir ve en az 1 taksit tutarının tamamının ödenmesi talep edilir.

Kredi Kartı Borcu Kaç Ay Ödenmeyebilir
Kredi Kartı Kaç Ay Ödenmezse İcra Gelir 2023

Kredi kartı kaç ay ödenmezse icra gelir başlığında 90. gün de ödeme gelmediyse, borç dosyanız artık avukata devredilir ve icra takibi başlatılır. Burada ki süreç yani banka borçlarında icra süreçleri, krediler ve kredi kartları tamamen aynı olmakta. İcralık olunan banka borcuna, tüm avukatlık masrafları ile beraber icra dosya masrafları ayrıca ilave edilmektedir.

5 Yıldır Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

Yaklaşık olarak 5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyenler, yasal takip ve icra süreçleri hakkında genel bir bilgiye sahipler. 5 yıldır ödenmeyen kredi kartı borçları ne olur konusunda ise pek çok kafa karışıklığına neden olabilecek bilgi kirliliği mevcut. Bu konuda öncelikle yapılabilecek konulara değinip, en son bu borçların ödenmediği taktir de ne olacağına değineceğiz.

 • 5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyenler için en iyi seçeneklerden bir tanesi kart borcunu avukat ile görüşüp taksitlendirmek ve düzenli taksitleri ödeyerek borçtan kurtulmaktadır.
 • Banka kredi kartı borcunuz varlık yönetim şirketlerine devrolduysa, daha düşük tutarlardan tüm borçları sıfırlayabilir veya yine taksit taksit yapılandırma ile ödeyebilirsiniz.

5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyenler için en yapılandırma ve borçtan kurtulma seçenekleri bu şekilde yer alır. Bu seçeneklere rağmen ödeme yapmamanız durumunda ise, alt başlığımız içerisinden 5 yıl ödenmeyen kredi kartı borcuna ne olur başlığımız da, temel süreç bilgileri sizlere aktarılmıştır.

5 Yıl Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen vatandaşların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de 5 yıl ödenmeyen kredi kartı borcu ne olur sorusunun yanıtı olmaktadır.

Bankalar borçların tahsilatını belli bir süre yapamadıktan sonra, icra dosyanızı varlık şirketinize satarlar. Artık o noktadan sonra borcunuzun muhatabı varlık yönetim şirketleri olmaktadır.

5 Yıl ödenmeyen kredi kartı borcu ne olur hususunda şu maddeler süreci özetleyen önemli noktalar olmaktadır;

 1. Her ne olursa olsun, borçlarınız kaç sene geçerse geçsin sıfırlanmayacaktır. Yani yaşadığınız süre boyunca bu borç, daima önünüzde bir engel teşkil edecek. 5 yıl ödenmeyen kredi kartı borcu sıfırlanır mı sorusunun cevabı da kesin olarak hayır sıfırlanmaz. Bu durum sadece kredi kartı değil tüm banka borçlarında aynı olmaktadır.
 2. 5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum aşamasında sizlere en uygun olan husus bankanız ya da varlık şirketinizle görüşerek borçlarda indirim yaptırmaya çalışmak ve bu borcun taksitlendirip ödemek olacaktır.
 3. Borçların ödenmesi gerçekleşmezse, adınıza kayıtlı ev, arsa, araç gibi değerli mal varlıklarınıza icra yoluyla el konulup bu şekilde borcunuz sıfırlanmaya çalışılır.

5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum konusunda bu saydığımız nedenlerden ötürü zaman kaybı yapmadan, mümkün olan en iyi pazarlığı yaparak tutarı düşürmek ve taksitlendirip düzenli olarak ödeme yapmak sizin için en iyi seçenektir.

Bir çok insan, sizlere 5 yıl ödenmeyen banka borçları sıfırlanır mı konusunda yanlış bilgiler sunarak mevcut borçlarınızın katlanarak artmasına neden olmakta. Böyle bir durumda imkanınız varsa, hiçbir şekilde borcu bekletmek, sizin yararınıza olmayacaktır.

YouTube video

Kredi Kartı Borcu Ödeme Konusunda Öneriler

Kredi kartlarıyla sorun yaşayan vatandaşlar, mevcut ekonomik koşulları da göz önüne alarak bir yapılandırma planı yapmaktadır. Eğer gelir düzeyiniz düşük seviyelerde ise kredi kartı borcunuzu ödemek için şu adımlar işinize yarayabilir:

 1. Eğer mümkünse, borçlarınızı ödemek için bir tasarruf planı oluşturun. Bu, tasarruflarınızı yaptığınız harcamalara göre ayarlayarak borçlarınızı ödeyebileceğiniz bir plan olabilir.
 2. Eğer borçlarınızı ödeyemeyecek kadar az geliriniz varsa, bir borç yönetimi şirketiyle iletişime geçebilirsiniz. Bu şirketler, borçlarınızı ödeyemeyecek kadar az geliriniz olduğu durumlarda, borçlarınızı yeniden yapılandırıp ödeme planı oluşturabilirler.
 3. Eğer borçlarınızı ödeyemeyecek kadar az geliriniz varsa, bir borç ödeme affı talebinde bulunarak borçlarınızın bir kısmını ödemeyi askıya alabilirsiniz. Bu seçenek genellikle sadece çok düşük gelirli kişilere sunulur ve genellikle sadece bir kez uygulanır.

Lütfen unutmayın, kredi kartı borçlarınızı ödemeyi geciktirmek, kredi puanlarınızı olumsuz anlamda etkileyebilir ve daha yüksek faiz oranlarına neden olabilir. Eğer borçlarınızı ödeyemez hale gelmişseniz, mümkün olduğunca erken zamanda bir çözüm bulmaya çalışın.

Finansal danışmanlık veya bir borç yönetimi şirketiyle iletişime geçmek, kısa ve uzun vadede çözüm sağlayabilir.

5 Yıldır Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Sık Sorulan Sorular

Banka borçlarının ödenememesi konularından biri olan 5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum başlığında en sık karşılaşılan bazı sorular ile yanıtlarını yine soru cevap olarak bir araya getirmeye çalıştık. Aradığınız soru ya da soruların yanıtı makalemiz içerisinde yoksa bizlere yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Kaç Sene Ödenmezse İptal Olur?

Kredi kartı borcu aradan kaç sene geçerse geçsin, borçlu tarafından sıfırlanmadığı sürece daima kalır. Mevcut borcunuz bankadan çıksa bile, varlık yönetim şirketleri tarafından yönetilir ve tahsilatı o şirketler ile sağlanır.

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman İcralık Olur?

Kredi kartı borcunun icra takibi + avukatlık olma süresi 90 gün yani 3 ödeme dönemini kapsar. Bu 3 dönemde en az bir asgari ödeme yapılmadıysa, toplam borcunuz için yasal takip süreci başlatılır.

Yapılandırılan Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılan kredi kartları genelde avukat tahakkukları ile yapılır. Tahakkuka imza atılarak ödenmeyen borçlar, hapis cezalarıyla sonuçlandırılır. Ayrıca hapis cezaları borçtan azaltmaya gitmez.

Yapılandırılmış Kredi Kartı Borcu 1 Ay Gecikirse Ne Olur?

Yapılandırılmış kredi kartı borçları mutlaka zamanında ödenmelidir. Bir aylık gecikme de bile banka avukatları yasal takip sürecini başlatma hakkına sahiptir. Bu konuda ki inisiyatif tamamen bankanın elinde olduğu için, net bir şekilde yasal takibe girip girmeyeceğinizi söyleyemeyiz.

] }
Yorum yapın