Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?

Spread the love
Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?
Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kraken ve Binance, dünyanın en büyük ve en popüler kripto para borsaları arasındadır. CoinMarketCap‘e göre Binance ilk sırada ve Kraken üçüncü sırada yer alıyor. Binance’in Amerikalıların kullanması gereken versiyonu Binance.US ise yedinci sırada kendine yer buluyor. (1)

Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?

Binance, daha yüksek işlem hacimleri nedeniyle daha fazla para seçeneği, daha düşük komisyonlar ve daha yüksek likidite sunar. Bu arada Kraken, yüksek güvenlik standartlarına sahip olmasıyla ön plana çıkıyor.

Sizin için doğru olan kripto borsasını seçmenize yardımcı olmak için, her iki platformu da ücretler, güvenlik, mobil uygulamalar, kullanım kolaylığı, özellikler ve desteklenen para birimleri konusunda değerlendirdik.

Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?
Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kraken ve Binance: Kullanım Kolaylığı

Hem Kraken hem de Binance, web tarayıcısı veya mobil uygulama aracılığıyla kullanılabilir. Kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda, Kraken öne çıkıyor. Herhangi bir kripto para borsası, yeni başlayanlar için potansiyel olarak yeni bir deneyim olabilir. Ancak Binance, yeni gelenler için işleri kolaylaştıran bir kullanıcı deneyimine sahip değildir. Kullanımı biraz zordur.

Binance’nin web arayüzü, kullanıcıların platformu nasıl kullanacaklarını bildiklerini varsayarak hazırlanmıştır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz üç görünüm vardır: “temel“, “klasik” ve “gelişmiş“.

Ekranda yalnızca iki açılır menü bulunduğundan, bir kriptoyu diğerine dönüştürmek, temel görünümdeki herkes için yeterince basit olmaktadır.

Klasik görünüm, grafikleri ve siparişleri gösteren geleneksel bir ticaret deneyiminden daha fazlasıdır. Yeni kullanıcıların klasik görünümü kafa karıştırıcı bulması muhtemeldir.

Gelişmiş görünüm, ileri düzey yatırımcılar için özel olarak oluşturulmuştur. Bu görünüm, klasik görünümün sunduğu her şeyi sunar. Ancak ek grafik ve teknik analiz işlevlerine sahiptir. Grafikler TradingView tarafından desteklenmektedir. (2)

Borsalara daha az aşina olan yeni kullanıcılar, Kraken’i daha ilgi çekici bulacaktır. Arayüz daha basittir ve işlerin nasıl yapılacağını açıkça belirtir. Örneğin, bir alış veya satış emri vermek için, kullanıcıların “yeni emir” sekmesini seçmeleri, istedikleri kripto ve fiat çiftini seçmeleri, piyasa veya limit emri kullanıp kullanmamayı seçmeleri yeterlidir.

Kraken ve Binance: Güvenlik

Her iki borsa da güçlü bir güvenlik özelliği sunar. Bununla birlikte, Binance’in yıllar içinde güvenlik konusunda birkaç kayda değer kusuru olduğunu söylemeliyiz.

2019’da bilgisayar korsanları Binance‘e girdi ve 40 milyon dolar değerinde Bitcoin çaldı. 2022 yılında da 570 milyon $ değerinde BNB’yi yoktan var ederek, yine şirketi zarara uğrattılar. (3)

O zamandan beri böyle bir güvenlik ihlali meydana gelmese de, bu durum yine de soru işaretleri uyandırıyor. Bu sorular da şirket tarafından tam olarak yanıtlanmış değildir.

Kraken’in öne çıktığı yer de tam burasıdır. Kraken hiçbir zaman saldırıya uğramamıştır ve şeffaf güvenlik uygulamalarına sahiptir. Aslında, şirketin web sitesinde, kapsamlı güvenlik özelliklerin tartışılabildiği bir bölüm bulunur.

Borsa, fonlarını soğuk hava deposunda güvence altına alıyor. Sunucuları 7/24 video gözetimi altında silahlı güvenlik görevlileri tarafından koruyor ve tüm hassas hesap bilgilerini, hem sistem hem de veri seviyelerinde şifreli halde tutuyor.

Hepsinden öte, Kraken’in devam eden bir ödül avı programı var. Şirketin güvenlik açıklarını kötü adamlardan önce bulup Kraken’e bildiren beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarına, çeşitli ödüller veriliyor.

Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?
Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kraken ve Binance: Özellikler

Her iki platform da ticaret açısından hemen hemen aynı özellikleri sunar. Çoğu insanın kripto borsalarını kullandığı ana özellikler; farklı kripto para birimlerinin satın alınması, satılması ve dönüştürülmesidir.

Amacınız sadece itibari para birimini kriptoya dönüştürmekse, her iki borsa da işe yarayacaktır. Her iki borsanın da web sitelerinde ve bloglarında çok sayıda eğitim materyali bulunuyor.

Yine de, her platform tarafından sunulan birkaç özellik daha var. Kraken; DOT, ATOM ve XTZ gibi en popüler proof-of-stake coinlerinden bazıları için kolay staking çözümleri sunuyor. Kriptolarından kâr elde etmek isteyen kullanıcılar, Kraken’i bu şekilde kullanarak faydalanabilirler.

Kraken kullanıcıları, aynı anda birden fazla borsada işlem yapmayı mümkün kılan Cryptowatch adlı benzersiz bir platforma da ulaşabilirler. Kullanıcılar, arbitraj fırsatlarından yararlanmak için bu özelliği kullanabilirler. (4)

Binance, eşler arası (P2P) ticaret, marj kredisi, opsiyonlar ve vadeli işlemler sunuyor. Gelişmiş grafik ve teknik analiz özellikleri de mevcuttur.

Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?
Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kraken ve Binance: Para Birimleri

Kullanıcılar, daha geniş para birimi seçenekleri nedeniyle, Binance’te daha küçük piyasa değerlerine sahip niş paralar bulabilirler. Her iki borsa da BTC, LTC, ETH, ADA, DOGE ve DOT gibi piyasa değerine göre en büyük kripto paralardan bazılarının yanı sıra, USDC ve USDT gibi çeşitli Stablecoinleri destekler.

Kraken kullanıcıları hesaplarına, ABD doları, Kanada doları veya Euro kullanarak para yatırabilirler. Halihazırda kripto para birimine sahip olan kullanıcılar da, kripto para yatırabilirler.

Binance, genel olarak daha geniş bir para birimi yelpazesine sahiptir. Ancak Kraken hala en popüler kripto para ve jetonların çoğunu desteklemektedir.

Madeni paraların varlığı, kullanıcının ikamet ettiği ülkeye göre değişebilir. Kullanıcılar, belirli bir kriptonun küçük artışlarıyla para kazanabilirler. Bununla birlikte, kripto para çekme işlemleri için minimum limitler vardır ve herhangi bir ticaret, ilgili ücretleri karşılayacak miktarda olmalıdır.

Kraken ve Binance: Ücretler

Kraken, işlem başına %0,26’ya kadar komisyon alır. Gerçek miktar, bir kullanıcının son 30 gün içindeki etkinliğine bağlı olarak değişir. Birisi ne kadar çok kripto para ticareti yaparsa, ödedikleri ücret o kadar düşük olur.

Binance’teki işlem ücretleri %0,1 veya daha azdır. Kripto para çekme işlemleri, çoğu borsada olduğu gibi para birimine göre değişmektedir.

Binance Coin (BNB) kullanıcıları işlem ücretlerinden tasarruf edebilir. Tek yapmaları gereken, hesaplarında BNB tutmaktır ve jetonun kesirleri otomatik olarak ücret ödemesi olarak alınacaktır. BNB ile ücret ödeyen kullanıcılar, %25 indirimden yararlanır.

Uygun ücretler söz konusu olduğunda, Binance açık ara öndedir.

Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?
Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kraken ve Binance: Mobil Uygulama

Binance mobil uygulaması, genellikle zayıf kullanıcı incelemelerine sahiptir. İnsanlar genellikle müşteri desteğinin olmamasından, hesap doğrulama için uzun bekleme sürelerinden, hesaplarının kilitlenmesinden ve hesapta bulunan coinlerin fiyatlarını kolayca takip edebilmek gibi özelliklerin eksikliğinden şikayet ederler.

Kraken mobil uygulaması hakkında oldukça iyi yorumlar bulunuyor. Bazı kullanıcılar, ücretlerin beklenenden daha yüksek olmasından şikâyet ediyorlar. Bunun dışında insanlar, uygulamanın temiz bir arayüzle kullanımının kolay olduğunu belirtiyorlar. Uygulama, müşteri desteği için yerleşik bir canlı sohbet özelliği ile birlikte geliyor. Bazı kullanıcılar ayrıca, Kraken Pro uygulamasını daha da iyi olarak önermektedirler.

Kraken, Binance’e ve mobil uygulamalarına karşı öne çıkıyor.

Kraken ve Binance: Erişim

Aşağıdaki ülkelerde ikamet edenler, Kraken’i kullanamamaktadırlar:

  • Afganistan
  • Kongo-Brazzaville
  • Kongo-Kinşasa
  • Küba
  • İran
  • Irak
  • Libya
  • Kuzey Kore
  • Suriye
  • Tacikistan

Finansman kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalabilen, ancak yine de bir hesap oluşturabilen birkaç Afrika ve Orta Doğu ülkesi bulunuyor.

Binance yakın zamanda Birleşik Krallık’ta yasaklandı. Yani Birleşik Krallık sakinleri, platformu hiçbir şekilde kullanamıyorlar. ABD merkezli kullanıcıların Binance.com yerine Binance.US kullanması gerekiyor.

Sonuç olarak;

Binance ve Kraken, günlük yüksek işlem hacimlerine ve popüler kripto para birimlerine sahip büyük borsalardır. Binance’i öne çıkaran başlıca avantajlar, daha geniş bir para birimi yelpazesi, sektördeki en düşük ücretler ve hacim açısından lider borsalar arasında yer almaktır.

Diğer özelliklerdeyse, Kraken liderliği ele alıyor. Müşteri desteği daha iyi, platformun yeni başlayanlar için kullanımı daha kolay, mobil uygulamaları daha iyi, platform kolay kripto staking hizmetleri sunuyor ve kullanıcılar isterlerse, birden fazla borsada alım satım yapabiliyorlar.

Kripto para biriminde yeni olanlar, Kraken’in daha iyi bir seçim olduğunu göreceklerdir. Daha tecrübeli oyuncuların ise, gelişmiş grafik özellikleri ve daha düşük ücretleri ile Binance’i tercih etmesi muhtemeldir.

Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?
Binance ve Kraken Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Kraken ve Binance Nedir?

Kraken ve Binance kripto para borsalarıdır. Kullanıcıların çeşitli kripto para birimleri satın almasına, satmasına ve ticaret yapmasına olanak tanır. İnsanlar kripto para birimine yatırım yapmak istediklerinde bu platformları kullanırlar.

Kraken ve Binance Güvenilir mi?

Hem Kraken hem de Binance güvenilirlik açısından oldukça iyi durumdadır. Kraken, belirli güvenlik uygulamaları hakkında daha fazla ayrıntıya girse de, her ikisi de kullanıcı hesaplarının büyük bir kısmını, soğuk hava deposunda çevrimdışı olarak saklamaktadır.

Kraken, hack’siz bir geçmiş açısından Binance’e göre daha avantajlıdır. Ancak genel olarak konuşursak, söz konusu kripto borsaları olduğunda, her iki platform da güvenilir kabul edilebilir.

Kraken ve Binance Nasıl Çalışır?

Kraken ve Binance, alıcıların ve satıcıların buluşması bir platform sağlıyor. Bir kripto borsası, teklif (satın alma) ve talep (sat) emir defterleri oluşturarak, piyasa işlemlerini kolaylaştırır.

İşleri kolaylaştırmak ve bu hizmeti kullanan kişiler arası alım satımların getirebileceği riski azaltmanın karşılığında borsalar, platform içinde gerçekleşen her işlemden belirli bir komisyon alırlar. Ayrıca, biri platformun dışındaki bir cüzdana para çektiğinde de ücret alırlar. Bir borsanın asıl görevi, alım satımları kolaylaştırmak ve kullanıcı hesaplarını güvende tutmaktır.

Kraken ve Binance’i Kimler Kullanmalı?

Kripto para borsalarına aşina olan biri, Binance’i tercih edebilir. Binance, daha fazla ticaret özelliğine ve uzman kullanıcılar için “gelişmiş” bir görünüme sahiptir.

Ticarete daha az aşina olan kullanıcılar ise Kraken’i tercih edebilir. Arayüz daha basit ve daha kullanıcı dostudur.

Kraken ile Binance’yi; kullanım kolaylığı, ücretler, desteklenen para birimleri, özellikler, güvenlik ve mobil uygulamalara göre karşılaştırdık. Ayrıca her platformun yeni başlayanlar için ne kadar uygun olduğunu da değerlendirdik. Sizler de hangi borsayı kullanacağınızı, bu bilgiler ışığında seçebilirsiniz.

YouTube video

Kaynakça:

] }
Yorum yapın