Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Spread the love
Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?
Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin işlemlerini doğrulamaya ve yeni Bitcoin oluşturmaya yardımcı olan bir süreçtir. Bitcoin madenciliği birçok yönden altın madenciliğine benzer. Bitcoin madenciliği ve altın madenciliğinde enerji yoğun kullanılır ve her ikisi de güzel bir parasal ödül üretme potansiyeline sahiptir.

Nasıl çalıştığını ve Bitcoin işlemlerini ve Bitcoin yatırımcılarını nasıl etkilediğini öğrenmek için, Bitcoin madenciliğini daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Ana hususlar;

  • Bitcoin madenciliği, yeni bitcoin işlemlerini doğrulama ve kaydetme işlemidir.
  • Madenciler, işlemleri işlemek ve kriptografik görevleri tamamlamak için rekabet eder.
  • Bitcoin madenciliği, blockchain geçmişinin korunmasına yardımcı olur ve yeni bitcoin oluşturur.
  • Madenciler, işlem ücretleri ve yeni oluşturulan bitcoin ile ödüllendirilir.
  • Bitcoin madenciliği çok fazla enerji ve özel madencilik donanımı gerektirir.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği, güvenli bir şifreleme sistemi oluşturmak için karmaşık bilgisayar kodunu kullanan, oldukça karmaşık bir bilgi işlem sürecidir. Hükümetler ve casuslar tarafından kullanılan gizli kodlara benzer şekilde, madencilik için kullanılan kriptografi Bitcoin üretir. Bitcoin işlemlerini kolaylaştırır ve kripto para biriminin varlık sahipliğini izler.

Bitcoin madenciliği, blok zinciri adı verilen Bitcoin veritabanını destekler. Madenciler, işlemleri doğrulayarak, işlem geçmişi ve bitcoin kullanıcılarının sahip olduğu bakiyeler hakkında doğru bilgilerle, blok zincirinin korunmasına yardımcı olur. Blok zincirinin bakımı ayrıca, birinin sahip olmadığı Bitcoin’i aktarmaya çalışması gibi, hileli işlem ve etkinliklerin önlenmesine de yardımcı olur.

Not: Bitcoin madenciliği birçok ülkede yasaldır. Ancak Çin gibi bazı ülkelerde izin verilmez. Bitcoin madenciliğine girmeden önce, bulunduğunuz ülkede yasal olup olmadığını araştırmalısınız.

Altın madencilerinin aksine, bitcoin madencileri kazma kürek kullanan insanlar değil, daha çok gelişmiş bilgi işlem ekipmanı sahipleridir. Bitcoin madencileri, bitcoin işlemlerini doğrulayan ve bitcoin olarak ödenen ödülleri kazanan ilk kişi olmak için yarışıyorlar. Gerekli bilgi işlem gücü ve enerji kullanımı nedeniyle herkes bitcoin madenciliği yapabilirken, bitcoin madenciliğinden kar elde etmek ise biraz zordur.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?
Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madencilerinin öncelikle, madencilik için özelleşmiş ve genellikle düşük maliyetli bir enerji kaynağına erişim gerektiren, bilgisayar ekipmanına yatırım yapması gerekir.

Doğrulanması gereken Bitcoin işlemleri, “blok” adı verilen bir yapı içinde birlikte paketlenir. Bir düzende bir araya getirilen bloklar, herhangi bir zincirin bağlantılarına çok benzer şekilde blok zincirini oluşturur. Buradaki fark, her bloğun Bitcoin’in nereden geldiği ve bir işlemde nereye gideceği hakkında bilgi taşımasıdır. Bu nedenle, her bloğun öncesi ve sonrası bütünlüğü, herhangi bir bloğun doğrulanması kadar önemlidir.

Her blok, madencilerin doğrulamak için çalışması gereken karma adı verilen bir dizi şifreleme kuralıyla (karmaşık matematiksel işlevler) gelir. Bu kurallar, aynı zamanda herhangi birinin manipüle etmesini veya hileli bir şekilde blok zincirinden blok eklemesini veya blok zincirinden blok çıkarmasını oldukça zorlaştırır.

Not: Karma, bir dosyaya karşılık gelen benzersiz bir kod parçası oluşturan matematiksel bir işlevdir. Çoğaltılamaz, ancak parmak izi gibi bir dosyayı tanımlamak için kullanılabilir. Bir dosyanın kurcalanıp kurcalanmadığını belirlemek için MD5 Hash kullanılır.

Hash’ler, blokların manipüle edilmediğinden ve işlem zincirinin doğru olduğundan emin olmak için, bitcoin madenciliğinde kullanılır. Bitcoin madencileri, bu karmaları tahmin etmek ve bitcoin işlemlerini işlemek için, zorlu matematiksel işlevleri tamamlamak için birbirleri ile yarışıyor.

Bir madencinin karma hızı, bilgisayar yapılandırmasının matematiksel denklemleri çözebildiği hızdır. Karmaşık bir denklemi çözme “işini” yaptığını kanıtlayan ilk madenci, en yeni bitcoin işlemleri bloğunu işleme hakkını kazanır. Başarılı madenciler ayrıca ödül ve işlem ücreti olarak bitcoin alırlar. Ocak 2023 itibariyle, başarılı bir madenci ödül olarak 6,25 bitcoin kazanmaktadırlar.

Bir madenci, yeni bir işlem bloğunu başarıyla doğruladıktan sonra, blok, diğer tüm madencilere ve diğer herhangi bir cihaza bitcoin blok zincirinin tam bir kopyası ile dağıtılır. (Bu cihazlara düğüm adı verilir.) Dünya çapındaki birçok bilgisayar, blok zincirinin aynı kopyalarını saklayarak, kırılması veya bozulması neredeyse imkansız olan güvenilir, doğrulanmış bir geçmişin oluşturulmasını ve sürdürülmesini sağlar.

Neden Bitcoin Madenciliği?

Solo madencilik olarak bilinen kendi başınıza bitcoin madenciliği yapmakla ilgileniyorsanız ve kar elde etmek istiyorsanız, muhtemelen özel madencilik donanımına ihtiyacınız olacaktır. Yukarıda bahsedildiği gibi, başarılı madenciler bir işlem ücreti (bitcoin ile ödenir) kazanmanın yanı sıra, doğruladıkları her blok için 6,25 bitcoin kazanabilirler.

Bir grafik işlem birimi (GPU) veya uygulamaya özel tümleşik devre (ASIC) ile yapılan madencilik, genellikle en etkili olanıdır. Ancak dizüstü veya masaüstü (temel işlevlerini yerine getirmek için bir merkezi işlem birimi çipine dayanan) bilgisayarlar da kullanılabilir.

Ancak Bitcoin madenciliği karlı mı? Madenciler için, bitcoin madenciliği birkaç nedenden dolayı büyük paralar getirmeyebilir.

Pahalı donanıma ek olarak, internet bant genişliği kullanılabilirliğini ve elektrik maliyetlerinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bitcoin madenciliği büyük miktarda elektrik kullanır. Kâr elde etmek için düşük maliyetli güce veya belki de çatınızda güneş panellerine sahip olmanız gerekir. Belirli bir veri sınırını aşmak için ücret talep etmeden sınırsız internet kullanımına izin veren, bir internet servis sağlayıcısına da ihtiyacınız var.

Not: Bazı bitcoin madencileri, Bitcoin madencilik havuzları oluşturmak için diğer madencilerle güçlerini birleştirir. Birlikte çalışan madenci gruplarının ödül kazanma ve karlarını kendi aralarında paylaşma şansları daha yüksektir. Bir madencilik havuzunun üyeleri, madencilik havuzu üyeliği için belirli bir ücret öderler.

Bitcoin Madenciliğine Nasıl Başlanır?

Tam olarak nasıl bitcoin madenciliği yapacağınızı merak mı ediyorsunuz? Bitcoin madenciliği basit değildir. Ancak doğru donanıma ve biraz arka plan bilgisine sahip olan herkes bu madenciliği deneyebilir. Bitcoin madenciliğine başlamak için potansiyel istekleri gözden geçirdiyseniz, şu temel adımları izleyin:

  • Bitcoin Madencilik Donanımınızı Seçin

İlk adımınız, bitcoin madenciliği yapmak için kullanacağınız donanımı seçmektir. Birçok kişi, bitcoin madenciliğinin nasıl çalıştığına dair temel bir fikir edinmek için, eski bir bilgisayarla başlar. Kâr elde etmek istiyorsanız, Grafik İşleme Birimi (GPU) veya Uygulamaya Özel Tümleşik Devre (ASIC) madencisi gibi optimize edilmiş madencilik donanımı kullanmanız önemlidir.

Bitcoin madenciliği için diğer minimum gereksinimler, saniyede en az 50 kilobaytlık yüksek hızlı bir internet bağlantısının yanı sıra, veri yükleme ve indirme konusunda kısıtlama olmaması gerekir. Bitcoin madenciliği düğümleri, genellikle yüklemeler için ayda 200 gigabayta kadar veri ve veri indirmeleri için de ayda yaklaşık 20 gigabayt kullanır.

  • Solo ve Pooled Mining Arasında Karar Verin

Ardından, kendi başınıza madencilik yapmakla, diğer madencilerle ekip oluşturmak arasında karar verebilirsiniz. Tek başına madenciliğin tutarlı bir şekilde kârlı olma olasılığı daha düşük olduğundan, birçok kişi daha öngörülebilir kripto ödülleri için bir madencilik havuzuna katılır.

  • Bitcoin Madenciliği Yazılımını Kurun ve Yapılandırın

Şimdi bitcoin madenciliği yazılımınızı kurmanın zamanı geldi. Donanımınıza, işletim sisteminize ve diğer faktörlere bağlı olarak farklı madencilik uygulamaları arasından seçim yapabilirsiniz.

Not: Ayrıca madencilik kurulumunuzu bir bitcoin cüzdanına, tercihen bitcoin için ayrılmış bir cüzdana bağlamanız gerekir. Madenciler, ödülleri toplamak için kripto cüzdanlarını kullanır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?
Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin için Madenciliğe Başlayın

Madencilik teçhizatınız tamamen yapılandırıldıktan sonra, madenciliği başlatmak için düğmeye tıklayabilirsiniz. Ardından arkanıza yaslanın ve bilgisayarınızın bitcoin kazanmak için koşuşturmasını izleyin. Madencilik teçhizatınızın işlevsel olarak başarılı olması için, genellikle her gün en az altı saat çalışması gerekir. Ancak madencilik teçhizatınızın sürekli çalışmasına izin vermek, bitcoin madenciliğinden ödül kazanma olasılığını artırır.

Madencilik Teçhizatınızı İzleyin ve İnce Ayar Yapın

Bitcoin madenciliği pasiftir. Ancak tamamen kur ve unut şeklinde değildir. Madencilik operasyonunuzun olabildiğince verimli ve karlı bir şekilde çalışmasını sağlamak için, madencilik teçhizatınızın performansını ve enerji kullanımını takip etmelisiniz. Bazen küçük bir yapılandırma değişikliği, kazancınızı önemli ölçüde artırabilir.

Bitcoin Madenciliğinin Riskleri ve Sınırlamaları

Bitcoin madenciliği yapmaya karar verirseniz, şu riskleri ve sınırlamaları göz önünde bulundurmalısınız;

Elektrik Kullanımı

Madencileri, düğümleri (Blok zincirindeki işlemlerin gerçekleştiği ve kaydedildiği cihazlar) ve bitcoin kullanıcılarını içeren bitcoin ağı, birçok ülkeden daha fazla enerji tüketiyor. Ocak 2023 itibariyle Bitcoin ağı, yılda 93,5 TWh (bu terawatt-saat) elektrik tüketiyor. Bu da Bitcoin’in Belçika ve Finlandiya gibi ülkelerden daha fazla ve Filipinler’den biraz daha az elektrik kullandığı anlamına geliyor.

Bant Genişliği Kullanımı

Bitcoin madencileri sürekli olarak veri indirir ve yükler. Ölçülmemiş, sınırsız bir internet bağlantısında bitcoin madenciliği yapmak en iyisidir. Kullanılan her megabayt veya gigabayt için ödeme yapmanız veya çoğu cep telefonu planında olduğu gibi veri sınırlamalarıyla karşılaşmanız gerekiyorsa, izin verilenden daha fazla veri kullanabilir ve internet bağlantınızı kesebilir veya ek ücretlerle karşılaşabilirsiniz.

Donanım Hasarı

Bitcoin madenciliği, bilgisayar donanım birimleri için oldukça yoğun bir süreçtir. Madencilik sisteminiz doğru şekilde kurulursa, normal aşınma ve yıpranmanın ötesinde donanım hasarı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak yanlış donanımı seçmek veya yetersiz havalandırmayla madencilik yapmak, makinenizin aşırı ısınmasına ve zarar görmesine neden olabilir.

Bitcoin Arzı ve Ödül Kısıtlamaları

Her yıl, blok başına oluşturulan bitcoin sayısı yarı yarıya azalır. 21 milyon bitcoin basıldıktan sonra, yeni bitcoin oluşturulmayacaktır. Bu noktadan itibaren, bitcoin madencileri, yalnızca işlem ücretlerinden kâr elde edecek.

Halving Nedir?

2009’da bitcoin piyasaya sürüldüğünde, bir bitcoin bloğunu başarıyla yapmanın ödülü 50 Bitcoin’di. İlk yarılanma 2012’de gerçekleşti ve madencilik ödülü 25 Bitcoin’e düşürüldü. Halving, 2012’den bu yana iki kez gerçekleşti ve son örneği Mayıs 2020’de gerçekleşti. Bir bitcoin bloğu madenciliği için mevcut ödül 6,25 BTC’dir ve bir sonraki yarılanmanın 2024’te gerçekleşmesi beklenmektedir.

Bitcoin Madenciliği Ödülleri Neden Düştü?

Vergiler

Diğer gelir getirici faaliyetlerde olduğu gibi, bitcoin madenciliğinden elde edilen kazançlar da vergiye tabidir. Vergi yükümlülüklerini göz ardı etmek, Sam Amca ile başınızı belaya sokabileceğinden, kripto para birimi işlemlerini vergi amaçlı olarak izlemek çok önemlidir.

Coğrafi Sınırlamalar

Bitcoin ve bitcoin madenciliği her yerde yasal değildir. Örneğin Çin, 2021’de tüm kripto para birimi faaliyetlerini yasakladı. İkamet ettiğiniz veya bir maden işletmesi kurmayı düşündüğünüz bölgedeki bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ilgili kural ve düzenlemeleri anladığınızdan emin olun.

Bitcoin Madenciliğinde Sonuç

Bitcoin madenciliği, Bitcoin’in işlevselliği için çok önemlidir. Madenciler; işlemleri doğrulamak, Bitcoin varlık sahipliğini izlemek ve bitcoin ağının güvenli kalmasını sağlamak için, hayati önem taşıyan işleri yapar. Hemen hemen herkes, bitcoin madenciliği yapabilen bir bilgisayar kullanarak katılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Bitcoin madenciliği yaparak ne kadar para kazanabilirsiniz?

Bitcoin madencileri, yeni bir bitcoin işlem bloğunu doğruladıkları için, bitcoin ile ödenen ödüller kazanırlar. Bir bloğu başarılı bir şekilde doğrulayan madenciler, piyasa değerine bağlı olarak çok fazla olabilen 6,25 Bitcoin’lik bir ödül kazanır. Pek çok madenci, madencilik havuzlarında birlikte çalışarak, genellikle daha düşük ama daha sık ödüller kazanmalarını sağlar.

Bitcoin madenciliği havuzuna nasıl katılırsınız?

Havuzun gereksinimlerini karşılayan bir donanıma sahipseniz, o havuza özel yazılımı veya diğer uyumlu madencilik yazılımını indirebilirsiniz.

Bitcoin madenciliği için iyi bir Hashrate nedir?

Bir madencilik bilgisayarının toplam Hashrate‘i veya saniyedeki hesaplamaları, bitcoin madenciliği yapan bir bilgisayar veya bilgisayar grubunun matematiksel işlem gücünü ifade eder. Daha yüksek Hash oranları daha iyidir. Bitcoin arzı azaldıkça, madencilik zorluğu artar. Madencilik teçhizatınızın diğer madencilerle rekabet edebilmesi için, daha yüksek Hashrate’e ihtiyacı var. Bitcoin için üst düzey madencilik donanımı, saniyede yaklaşık 100 karma Hash oranına sahiptir.

Bitcoin madenciliği ne kadar bant genişliği kullanıyor?

Bitcoin madenciliği yapmak için yüksek hızlı geniş bant internet bağlantısı kullanmanız gerekiyor. Madencilik teçhizatınız çok fazla veri kullanmadan karmaşık matematik denklemlerini çözebildiğinden, teçhizatınız çalışmaya başladıktan sonra, toplam veri yükleme ve indirme işlemleri genellikle minimum düzeydedir. Başarılı bitcoin madenciliği için, minimum yükleme hızı saniyede en az 50 kilobayt olan bir bağlantıya ihtiyacınız var.

] }
Yorum yapın