Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Spread the love

 

Bitcoin'e Nasıl Yatırım Yapılır
Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır

Bitcoin, teknoloji meraklılarına alternatif bir para biçimi sunan, iyi bilinen bir kripto para birimidir. Bitcoin gibi kripto para birimleri, varlık sahipliğini izlemek ve doğrulamak için, nispeten yeni bir yöntem sunar ve bu da Bitcoin ağının çalışmasını sağlar. Bir ödeme yöntemi olarak işlev görmesinin yanı sıra, birçok kişi Bitcoin’i bir yatırım olarak satın alır ve elinde tutar. Ancak Bitcoin yatırımlarının son derece riskli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bitcoin yatırımcıları arasına katılmak istiyorsanız, dünyanın en büyük ve en popüler kripto para birimini satın almak için birkaç seçeneğiniz var.

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Çoğu insan için Bitcoin satın almanın en kolay yolu, bir aracı kurum hesabı veya kripto para birimi değişim hesabıdır. Çoğu dijital cüzdanı kullanarak da Bitcoin satın alabilirsiniz. Ancak bu bölümde satın almanın en kolay yoluna odaklanacağız:

Doğru Bitcoin Borsasını veya Aracılığını Seçin

Dijital para biriminizi satın almak ve saklamak için en iyi yeri seçerek, Bitcoin satın alma işleminize başlayın.

Bitcoin satın almak için popüler yerler arasında; Coinbase, Robinhood, eToro, FTX, Gemini ve BlockFi yer alır. Bitcoin’i nereden satın alacağınızı seçerken, borsanın itibarını ve ücretlerini not edin. Ayrıca, Bitcoin’inizi aracı kurum hesabından aktarmayı planlıyorsanız, tüm aracı kurumlar size bu seçeneği sunmadığından, bu özelliğin desteklendiğinden emin olun.

Bitcoin Desteği ile Hesap Açın

İdeal hesabınızı seçtikten sonra, aracı kurum veya kripto para birimi hesabınızı açmanın zamanı geldi.

Hesabınıza Fiat (Devlet Destekli) Para Birimi İle Para Yatırın

Hesabınız açıldıktan sonra para ekleme zamanı geldi demektir. En hızlı ve en ucuz yol, genellikle bağlı bir banka hesabından çevrimiçi para transferi yapmaktır. Borsanıza bağlı olarak, PayPal gibi ödeme uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Bazı kripto para borsaları size ticarete anında erişim sağlarken, bazıları satın almadan önce paranın temizlenmesini beklemenizi gerektirebilir. Hemen kripto para birimi satın alabiliyorsanız, hesaptan para çekmeden önce, depozito temizlenene kadar beklemeniz gerekebilir.

Bir Satın Alma Emri Girin

Doğru anın geldiğini düşündüğünüzde, sipariş girmek için “satın al” düğmesine tıklayın. Borsa, bir aracı kurum hesabında hisse senetleri tutmaya benzer şekilde, aynı kripto para birimi hesabında saklanan dolarlarınızı Bitcoin’e çevirecektir. İşleminiz gerçekleştiğinde, resmi olarak bir Bitcoin sahibisiniz demektir.

Bitcoin'e Nasıl Yatırım Yapılır
Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır

Bitcoin’e Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Bitcoin, çevrimiçi bir para birimi ve dijital varlık devrimi başlatan heyecan verici bir dijital para birimidir. Bitcoin, dünya çapında madenciler olarak bilinen birçok katılımcı bilgisayar tarafından yürütülen, merkezi olmayan bir sisteme güç veren, üçlü girişli bir defter tutma sistemi kullanır. Bitcoin ilk olarak 2009’da oluşturuldu ve 2021’in başlarında, madeni para başına 60.000 doların üzerinde bir zirve değerine ulaştı. Ancak, fiyat, hisse senetleri ve çeşitli ETF’ler gibi diğer varlıklara kıyasla, oldukça değişkendir.

Bitcoin’e Yatırım Yapmanın Riskleri

Belirtildiği gibi, Bitcoin nispeten yeni ve riskli bir varlıktır. Bitcoin’in kısa bir süre içinde değerini ikiye, üçe ve hatta 10 katına çıkarması mümkün olsa da, sıfıra da düşebilir. Bitcoin ayrıca hükümet eylemlerine karşı hassastır ve yakın zamanda Çin’de olduğu gibi yasa dışı hale getirilebilir veya ciddi şekilde sınırlandırılabilir. Bitcoin veya başka herhangi bir kripto para birimi ile, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapın.

Bitcoin’inizi çevrimdışı tutarsanız, cüzdan bilgilerinizi kaybetmeniz halinde para biriminizi bloke edebileceğinden, erişim bilgilerinizi güvende ve kullanılabilir durumda tutmanız çok önemlidir.

Bitcoin’e Yatırım Yapmanın Artıları ve Eksileri

ArtılarıEksileri
Satın almak nispeten kolayÇok riskli ve değişken
Alternatif bir para birimi ve yatırım stratejisi sunarBilgisayar korsanlığı ve diğer kayıplar için potansiyel
GüvenliBir düzeyde teknik bilgi gerektirir

 

Bitcoin’e Yatırım Yapmaya Nasıl Başlanır?

Bitcoin satın almak için yapmanız gerekenler şunlardır;

Hesap açın

Aracılığınızı veya borsanızı seçtikten sonra, hesabınızı açarak başlayın. Çoğu kripto para borsası için, bilgileriniz hazırsa, online hesap açma işlemi yalnızca birkaç dakika sürer. Dijital varlıklarınızı saklamak için, bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız vardır.

Bir kripto para birimi hesabını etkinleştirmek için adınızı, adresinizi, telefon numaranızı, e-posta adresinizi ve Sosyal Güvenlik ya da TC Kimlik numaranızı girmeniz gerekir. Bazıları, tüm hesap özelliklerine erişmek için ehliyetinizin veya kimliğinizin resmi gibi ek bilgiler gerektirir.

Hangi Kripto Parayı Alacağınıza Karar Verin

Bitcoin, piyasa değerine göre en büyük ve en popüler kripto para birimidir. Bitcoin tartışmasız en önemli dijital para birimi olsa da, çoğu borsa size Ethereum, Cardano, Stellar Lumens veya Dogecoin gibi para birimlerine de erişim sağlar.

Her para biriminin kendine özgü kullanım durumları, potansiyel faydaları ve piyasa riskleri vardır. Kripto para birimlerinin çoğu tartışmasız Bitcoin’den daha risklidir. Bu nedenle dikkatli yatırım yapın.

İlk İşleminizi Yapın

Bitcoin satın almak için, borsanızın ticaret aracına Bitcoin miktarını (“BTC” olarak kısaltılır) girin. Satın almak için düğmeyi tıkladığınızda işlemin gerçekleşmesi için, yeterli yerel para biriminize ihtiyacınız olacak.

Bitcoin işlemleri bazı borsalarda anında gerçekleşirken, diğerleri Bitcoin blok zincirinde tamamlanması biraz zaman alabilir. Kraken adlı borsaya göre, standart Bitcoin işlemleri dört onay gerektiriyor ve tamamlanması yaklaşık 40 dakika sürüyor. Ancak, bazı borsalarda daha hızlı işlem süreleri için daha yüksek işlem ücretleri ödemeyi seçebilirsiniz.

Bitcoin'e Nasıl Yatırım Yapılır
Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır

Doğrudan Bitcoin Satın Alma Alternatifleri

Üçüncü bir taraf aracılığıyla kripto para birimi satın almak istiyorsanız, sayısı giderek artan alternatif yatırım seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Örneğin, Grayscale Bitcoin Trust, yatırımcıların geleneksel bir yatırım fonu aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmalarını sağlar.

Bitcoin ve kripto endüstrisine dolaylı olarak maruz kalmanın bir başka yolu, Siren NASDAQ NexGen Economy (BCLN), Bitwise Crypto Industry Innovators (BITQ) ve Capital Link NextGen Protocol ETF (KOIN) gibi diğer kripto para birimi ve blok zinciri endüstrisi odaklı ETF’lerdir. Özellikle nispeten yeni bir sektöre odaklanan herhangi bir ETF’ye (Borsa Yatırım Fonu) yatırım yaparken ücretleri ve riskleri göz önünde bulundurun.

Bitcoin’e Yatırım Yaptıktan Sonra Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bitcoin riskli ve değişkendir. Fiyat çok hızlı bir şekilde yükselir ve düşer. Elon Musk’ın bir Twitter mesajı veya bir hükümet yetkilisinden gelen olumsuz bir mesaj, Bitcoin‘in değerini alt üst etmeye yetebilir.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, yatırım portföyünüzde tutmak için makul bir varlık olsa da, kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamanız ve kripto para birimini, toplam yatırımlarınızın nispeten küçük bir kısmı olarak tutmayı düşünmelisiniz.

Daha riskli olmasına ve kripto para birimlerinin daha iyi anlaşılmasını gerektirmesine rağmen, Bitcoin satın almanın başka bir yolu, merkezi olmayan bir borsadır. Merkezi borsalar olan Kraken veya Gemini‘den farklı olarak Exodus ve Bisq gibi platformlar, üçüncü taraf alıcılar veya satıcılarla doğrudan bağlantı kurmanıza olanak tanır. Exodus bunu uygulaması aracılığıyla yapar, oysa Bisq, eşler arası bir ağa erişmenizi sağlamak için, bilgisayarınızda çalıştırabileceğiniz bir yazılıma sahiptir.

Merkezi olmayan borsaları kullanmak, Bitcoin’iniz ve ticaretiniz üzerinde daha fazla kontrol sağlarken, birkaç dezavantajı vardır.

Ücretler, satın aldığınız para birimine, piyasa oranlarına ve ticarete nasıl girdiğinize bağlı olarak, merkezi borsalardan daha yüksek veya daha düşük olabilir. Dikkatli olmazsanız, merkezi olmayan bir borsa kullanırken ağ ücretlerine çok daha fazla harcama yapabilirsiniz.

Yeni başlayan yatırımcılar için uygun olmayabilecek Bitcoin satın almak için bir başka gelişmiş strateji, otomatik ticaret kullanmaktır. Piyasa koşullarına göre alım satım yapan algoritmalara sahip Cryptohopper gibi birçok uygulama veya alım satım botu vardır. Böyle bir şeye kaydolmak, botun küçük fiyat dalgalanmalarından yararlanmak için sizin adınıza işlem yapmasına izin verir,.

Bitcoin’e Yatırım Yapmalı mıyım?

Bitcoin’e yatırım yapmaya karar verirseniz, dikkatli bir şekilde yatırım yapın ve net değerinizin çok büyük bir kısmını, bu son derece değişken varlığa yatırmaktan kaçının.

] }
Yorum yapın