Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Spread the love
Havale ve EFT Arasındaki Farklar
Havale ve EFT Arasındaki Farklar

Hayatımızın hızlı temposunda, teknoloji sayesinde finansal işlemlerimizi kolayca gerçekleştiriyoruz. Peki, havale ve EFT gibi sıkça kullandığımız bu iki terim arasındaki farkları biliyor muyuz? Bu merak uyandırıcı konuya dalmadan önce, hemen bir finans bilginizi tazeleyin ve parmaklarınızın ucunda bu günlük işlemleri daha iyi anlayarak, güvenli ve bilinçli bir şekilde bankacılık işlemlerinizi yönlendirebilme şansı yakalayın. Bu heyecan verici keşfe hazır mısınız? Öyleyse hadi başlayalım!

Elektronik Fon Transferi (EFT) nedir?

Elektronik Fon Transferi (EFT), internet veya bilgisayar ağı gibi elektronik araçlar kullanılarak, farklı iki banka hesabı arasında para transferini sağlayan dijital bir ödeme yöntemidir. Fiziksel çeklere veya nakit paraya ihtiyaç duymadan hızlı, güvenli ve rahat işlemlere olanak tanır.

Elektronik fon transferleri, banka çalışanlarının doğrudan katılımını gerektirmez. EFT’ler, destekleyici kurallar ve algoritmalar kullanılarak, dijital kanallarda başlatılır ve işlenir.

EFT işlemleri öncelikle gönderici ve alıcıyı içerir. Gönderen, internet üzerinden bir ödeme terminalinde para transferi talebini başlatır. Gönderenin bankası, daha sonra alıcının bankasına doğrudan veya takas odaları aracılığıyla bir talep gönderir. Alıcının bankası, hesap bilgilerini doğrular ve ödemeyi tahsil eder.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar
Havale ve EFT Arasındaki Farklar

Temel olarak, ‘EFT‘ terimi, elektronik olarak bir hesaptan diğerine herhangi bir para transferini ifade eder. EFT bir şemsiye terim olduğundan, telefonla yapılan havaleler, bilgisayarla yapılan havaleler (yani çevrimiçi), ATM’den yapılan havaleler, Otomatik Ödeme , banka havaleleri, satış noktası havaleleri, e-çekler gibi geniş bir ödeme yelpazesini kapsar. Ödemenin ne kadar süreceği, EFT’nin türüne bağlıdır. Ancak çoğu durumda bir sonraki iş günü veya üç iş gününe kadar tamamlanır.

ArtılarıEksileri
 • Banka havalelerinden daha çok yönlüdür
 • Gönderen veya alıcı tarafından başlatılabilir
 • EFT’ler banka havalelerinden daha düşük maliyetlidir
 • Banka havalelerinden daha uzun işlem süreleri olabilir
 • EFT işleminin türüne göre ücretler değişiklik gösterebilir.
 • Aynı gün para transferi maliyetli olabilir

 

Banka Havalesi Nedir?

Banka havalesi, aynı banka hesabından diğerine elektronik olarak para aktarma yöntemidir. Bir banka ve finans kurumu ağını kullanarak, dünya çapında para göndermenin hızlı ve güvenli bir yoludur. Banka havaleleri, işlemin hızı ve güvenliği nedeniyle, genellikle diğer elektronik ödeme biçimlerinden daha yüksek ücretler içerir.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar
Havale ve EFT Arasındaki Farklar
 • Banka havaleleriyle ilgili en önemli avantajlardan biri, anında işlenmeleridir. Ancak, uluslararası banka havaleleri, biraz daha uzun sürebilir (birkaç iş gününe kadar).
 • Büyük işlemler ve uluslararası ödemeler için idealdir. Banka havaleleri gönderen tarafından başlatılır ve alıcı parayı genellikle birkaç dakika içinde alır. Banka havaleleri, hızları ve güvenlikleri nedeniyle genellikle, diğer elektronik ödeme yöntemlerinden daha pahalıdır.
 • Bankalar, merkezi bir takas odası yerine banka havaleleri için aracı görevi görür. Gönderenin hesaplarında yeterli para bulunmasını şart koşuyorlar ve işlemi tamamlamak ve parayı alıcının hesabına yatırmak için, birkaç dakikadan fazla zaman almıyorlar. Gönderenin bankası, havale işlemini başlatmak için alıcının bankasına SWIFT gibi güvenli sistemler aracılığıyla bir mesaj gönderirler.
ArtılarıEksileri
 • Gerçek zamanlı, hızlı ve güvenli olarak işlenir
 • Büyük işlemler ve uluslararası ödemeler için ideal
 • Çeklerden daha kullanışlı ve daha güvenli
 • Diğer ödeme yöntemlerine göre pahalı
 • İşlemler geri alınamaz
 • Yalnızca tek seferlik aktarımları destekler

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzün tempolu dünyasında, işletmeler her zaman ödeme göndermenin ve almanın daha hızlı, daha güvenli ve daha verimli yollarını arıyor. Banka havaleleri ve EFT gibi elektronik ödeme yöntemleri, para alıp gönderecekler için popüler seçenekler haline geldi. Her yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır ve doğru olanı seçmek; zamandan, paradan ve kaynaklardan tasarruf sağlayabilir.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar
Havale ve EFT Arasındaki Farklar

İlk bakışta EFT’ler ve banka havaleleri çok benzer görünse de, dikkat etmeniz gereken bir takım önemli farklılıklar vardır. EFT ve havale aynı şey midir? Değilse, bu iki ödeme türü arasındaki farklar nelerdir? Bu yararlı kılavuzumuzla, EFT ve banka havalesi arasındaki farklar hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

ÖzellikTel (Hızlı Transfer)EFT (Elektronik Fon Transferi)
FizibiliteYalnızca ödeme gönderebilirÖdeme gönderebilir ve talep edebilir
KullanımAcil para transferi içinSatıcı ödemesi, kişisel işlemler için
MaliyetGenellikle ücretsiz, maksimum 20 TLÖdeme türüne göre değişir
HızAynı günMesai saatleri içinde ya da bir sonraki iş günü
GüvenlikDaha az güvenliHavale göndermeye kıyasla daha güvenli
SınırlamalarBankaya göre büyük ölçüde değişirBankaya göre büyük ölçüde değişir
TercihBireysel ödemelerB2B ve bireysel transfer

 

Banka havalesi hizmetini kullanarak bir banka hesabından diğerine para aktarmak mümkündür. Bir banka havalesini başlattıktan sonra geri almanın bir yolu yoktur. Gönderdiğiniz bilgiler yanlışsa, aktarımı geri almak zor olabilir.

Buna karşılık, elektronik fon transferi (EFT), parayı bir banka hesabından diğerine taşımayı içeren, her tür elektronik fon transferi için her şeyi kapsayan bir kelimedir. İşletmeler, tedarikçilere ve personele ödeme yapmak için rutin olarak EFT ödemelerini kullanırken, tüketiciler de çevrimiçi satın alma işlemleri yapmak için, sıklıkla EFT ödemelerini kullanır.

] }
Yorum yapın