Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödeme

Spread the love

Kredi kartı sahipleri, bazı istisnai durumlarda, hesap kesim işlemleri yapılmadan kredi kartı ödemeleri yapmak isteyebiliyor. Böyle bir tablo da ise Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödeme işlemleri nasıl yapılır ve ödeme ekstreye nasıl yansır gibi soruların yanıtlarını merak edebiliyorlar.

Kredi kartının hesap kesim işlemi gerçekleşmeden, çıkacak ekstre borcunun bir kısmı ya da tamamının ödenmesi mümkündür. Bu borç erken ödenmesi durumunda, yine bir ekstre çıkar, ancak ödenmiş borçların düşümü yapılarak çıkartılır. Özet geçmek gerekirse; hesap kesim tarihinden önce kart borcu ödeme işlemi yaptıysanız, bir nevi çıkan ekstreyi erken ödemiş oldunuz demektir.

Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Kapatma
Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödemesi Yapılabilir mi

Bu makalemizin detaylarında ise; hesap kesiminden önce kredi kart borcu ödeme konusuyla beraber, kredi kartı taksitleri erken ödenebilir mi sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Sadece bir sonra ki ekstre konusu değil, gelecek taksitlerinde erkenden kapatılma konusunda bizlere gelen tüm sorularınızı bu haberimizden sizlere aktarmaya çalıştık.

Hesap kesim tarihinden önce kredi kartı borcu ödeme işlemleri bir kaç farklı gruba ayrılmaktadır. Yani mevcut borcun ne kadarını ödediğiniz, geçmişten gelen herhangi bir borç bulunuyor mu gibi konular, o ay yapacağınız erken ödemelerin sonucunu belirleyen faktörler arasında yer alır.

Her zaman erken ödeme avantaj sağlamaz şeklinde bazı söylemler mevcuttur ancak böyle bir şey söz konusu değil. Erken ödenen borçlar; banka kredi notlarına olumlu sonuçlar yansıtır. Bankacılık işlemleri için de sizlere olumsuz anlamda hiçbir sonuç yansımaz. Hesap kesilmeden kredi kartı borcunu ödeme işlemleri genelde tavsiye edilen işlemlerden olmaktadır.

Hesap kesiminden önce kart borcu ödeme konumuzun ayrıntılarına geçiş yapmadan önce, konu başlığımız ile paralel olan, ilginizi çekebilecek bir başka içerik önerisinde daha bulunmak istiyoruz. Hesap kesim tarihi saat kaçta kesilir haber içeriğimizden, kredi kartı hesap kesim saati ve aynı gün yapılan harcamaların hangi döneme yansıyacağı hakkında da bilgiler edinebilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödeme

Kartın borç vadesi gelmeden, hesap kesim tarihinden önce kredi kartı borcu ödeme işleminin tamamı yapılırsa, o ay çıkacak olan ekstreye 0 TL fatura yansıtılacaktır. Yani öncede ki dönemden gelen bir borç tutarı yoksa, kredi kart borcunuzu yaptığınız ödemeyle sıfırladığınız için, bir sonra ki ekstre çıkar ama borç tutarı sıfır olur.

Hesap kesiminden önce kredi kartı borç ödemesi yapıldıysa ve belli bir miktarda borç hala kaldıysa, kalan tutar üzerinden kredi kartı borç ekstresi çıkartılır. Tabi burada ön ödeme yapıldığı için ödeme yapılacak miktar ve düşer ve haliyle asgari ödeme tutarı en aza inmiş olur. Hesap kesim tarihinden önce kredi kartı borcu ödeme işlemleriyle ilgili bilmeniz gereken bazı maddeler ise şu şekilde listelenmiştir;

  1. Kredi kartı geçmiş dönem borçları, tek seferlik ödeme ile kapatılabilir.
  2. Kredi kartının o ay çıkacak olan borcu, ön ödeme yapılarak kapatılabilir.
  3. Yine kredi kartının taksitli borçları, tek seferlik ödeme ile sıfırlanabilmektedir.
  4. Gelecek dönem çıkacak olan taksitli borçlar da, erken ödeme ile sıfırlanabilir.

Kredi kartı borcu hesap kesim tarihinden önce ödenir mi sorusunun yanıtı ise evet ödenir olmaktadır. Kredi kartı tanımlı hesaplar; yalnızca harcama limiti hesabı değil, aynı zamanda para yatırabileceğiniz bir tanımlı hesap olmaktadır.

Ödeme yapıldığı zaman, öncelikle aylık borç miktarından düşüşler sağlanmakta. Aylık ödenmesi gereken tutarın üzerinde ödeme yapıldıysa eğer, taksitlerden veya diğer devreden borçlardan düşüm yapılır. Yani kredi kartına yapacağınız erken dönem ödemeleri, mutlaka borçtan düşecektir.

Hesap Kesiminden Önce Borç Ödeme Nasıl Yapılır

Kredi Kartı Ekstresi Çıkmadan Borç Ödeme işlemi, normal kredi kartı borcu ödemesi ile aynı olmaktadır. Ekstre ödemelerinde kredi kartı borcu ödeme seçeneği ile borcun ödenmesi gerçekleşirken, önceki dönem ödemeleri, kredi kartı hesabına para yollama veya yine kredi kartı borç ödeme seçenekleriyle tamamlanabilir.

Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödeme 2023
Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödeme Yapılabilir mi

Kredi kartı hesabınız için IBAN ya da bu kartların tanımlı hesap numaralarına, internet bankacılığı veya mobil bankacılık ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hatta mobil bankacılık kullanarak bir hesabınızdan kredi kartı hesabınıza saniyeler içerisinde ödeme yapıp hesap kesim tarihinden önce kart borcu ödeme yapılabilir.

Hesap kesim tarihinden önce kredi kartı borcu ödeme işlemlerinde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, para göndereceğiniz hesabın normal banka hesabınız değil, kredi kartı hesabınızın olmasıdır. Bazı kredi kartların da hesap numaraları kartın ön yüzünde yer alırken, bazı kredi kartlarının mevcut hesap bilgileri mobil veya internet bankacılığı ile bulunabilmektedir.

Hesap kesim tarihinden önce kredi kartı borcu ödeme ile bağlantılı olarak dilerseniz Kredi kartı limiti maaşın kaç katı olabilir makalemize de göz atabilirsiniz.

Kredi Kartı Taksitleri Erken Ödenebilir mi?

Hesap kesim tarihinden önce kredi kartı borcu ödeme işlemleri için bize sık gelen ve cevabı merak edilen başlıklardan biri, yine kredi kartı taksitleri erken ödenebilir mi sorusu olmaktadır. Kredi kartı borcunun taksit toplamları ya da genel borç tutarının tamamını ödediyseniz, taksitler de dahil olmak üzere kart borcu sıfırlanmaktadır.

Bu konuda tek dikkat etmesi gereken nokta, bazı bankalar toplu ödemelerde manuel işlem yapmaktadır. Yani taksitleri ödediğiniz zaman banka ile iletişime geçerek toplam borcu, taksitler dahil sıfırlama talebi oluşturmanız gerekir. Bu işlemden sonra ödeme yaptığınız tutar, kredi kartı borç tutarınızdan düşülür.

Kredi Kartı Taksitleri Erken Ödenebilir mi 2023
Kredi Kartı Taksitleri Erken Ödenebilir mi, Toplam borç nasıl kapatılır?

Toplam borçların sıfırlama işlemleri için banka şubelerine gitmek yerine, genel borcun tamamını ödedikten sonra banka çağrı merkezi ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Bankanızın müşteri hizmetleri yetkilileri işlemi onayladığı anda, toplam borç silinecek, çıkacak olan ekstreye 0 TL tutarında bir fatura kesilecektir.

Hesap kesim tarihinden önce kredi kartı borcu ödeme konusunda bazı kaynaklar bu işlemi yapmanın olumsuz etkileri olduğunu da söyler ancak böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Bankacılık işlemlerinde erken yapılan ödemeler, kredi sicil puanlarına hep olumlu olarak yansımaktadır.

Biraz sistemden bahsetmek gerekirse; sizlerin kredi notunu belirleyen kurum BDDK olmaktadır. Bu kurumun kredi notlarında kullandığı sistem daima erken ödemelerin kredi puanını olumlu etkilediği olmaktadır. Sadece kredi kartları da değil, mevcut kredinin de erken ödenmesi, bu puanların artmasına yani olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır.

YouTube video

Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödeme Sık Sorulan Sorular

Hesap kesim tarihinden önce kredi kartı borcunu ödeme veya toplam borcu kapatma konularıyla ilgili en sık karşılaştığımız soruları ve yanıtlarını yine sizler için bir araya getirdik. Konuyla ilgili aradığınız sorunun yanıtı makalemiz içerisinde yer almıyorsa, hemen makale sonunda bulunan yorum bölümünden bizlere bu sorularınızı iletebilirsiniz.

Kredi Kartı Ödemesi Ne Zaman Hesaba Geçer?

Ödeme yaptığınız karttan borç düşümü anında gerçekleşir. Bazen banka sistemlerinde planlı bakım çalışmalarından dolayı işlemler biraz uzayabilse bile, en geç yarım saat içerisinde borç düşümü yapılmaktadır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Harcamalar Ne Olur

Kredi kartınızdan hesap kesim tarihi günü bir harcama yaptıysanız, ödeme o ayki ekstreye yansımaktadır. Ancak ekstre kesim saati sonrası yapacağınız harcamalar bir sonra ki aya devredilmektedir. Hesap kesim saatleri ise bir çok banka da gece 23:00 ile 00:00 saatleri aralığında olmaktadır.

Kredi Kartı Borcumu Erken Ödersem Ne Olur?

Kredi kartlarının gelecek ekstre tutarı ya da taksitlerinin erken ödenmesi durumunda, sonra ki aylarda çıkacak ekstreler 0 TL olarak yansır ve erken kapatma sonucu kredi notuna olumlu anlamda yansır.

] }
Yorum yapın