13 Temmuz 2024 Cumartesi
DOLAR 33.04 ₺
EURO 36.02 ₺
STERLIN 42.99 ₺
ALTIN 2,559.61 ₺
BTC 57,930.90 $
ETH 3,135.62 $
BİST 11,064.85

Noterde Kredi Kartı Geçerli mi?

Banka KartlarıKredi Kartları
Yayınlama: 4 Temmuz 2022 Pazartesi 18:30 Güncelleme: 8 Mart 2024 Cuma 23:40 Kaynak: Haber Merkezi Editör: Emircan S.

Noter işlemlerinin genelinde kredi kartlarınız veya banka kartı ile ödeme yapmanıza olanak var mı? İşte sorunun cevabı

Noterde Kredi Kartı Geçerli mi?

Sık sık noterlik işlemleri yapan vatandaşlar, Noterde kredi kartı geçerli mi ve noterde kredi kartına taksit yapılıyor mu gibi sorulara net yanıt aramakta. Noter işlemlerinin genelinde kredi kartlarınız veya banka kartı ile ödeme yapmanıza olanak tanıyan bir takım seçenekleriniz mevcut. Bu seçenekleri sizlere konumuz içerisinden başlıklar halinde açıklamaya çalışacağız.

 

Noterler, bir kaç yıl öncesinden düzenleme yapılan yasa ve BDDK çalışmaları sonucu, artık kredi kartı ile ödeme alabilmektedir. Sadece kredi kartı da değil, banka kartları kullanarak da noter de ödeme yapma dönemi başladı. Her noter için henüz durum aynı olmasa bile, içeriğimizin detaylarından konuyla ilişkin düzenlemeleri detaylı olarak bulabileceksiniz.

 

Noterde Kart ile ödeme yapılıyor mu
Noterde Kredi Kartı Geçiyor mu 2023

 

Noterde kredi kartı geçiyor mu konu başlığında, özellikle vekalet işlemlerinde çok sık olarak bu soruyla karşılaşmaktayız. 2020 şubat ayına kadar noterde kredi kartı geçer mi konusunda cevap hayır olurken, yine aynı yıl içerisinde yapılan yeni düzenleme ile bu işlemlerin önünü açan yasa da yürürlüğe girmiş oldu.

 

Noterde kredi kartı geçerli mi 2023 konusunda bazı noterler için evet artık geçerli olurken, bazı noterlerde hala kredi kartı ile ödeme imkanları bulunmuyor.

 

Noterde kredi kartı ile temassız ödeme yapılıyor mu sorusunun yanıtı da evet, kredi kartınız ile temassız olarak noterde ödeme yapabilirsiniz. Garanti temassız özelliğini açma yazımızdan, kredi kartının temassız ödeme özelliğinin aktif edilebilmesi için yapacağınız işlemleri bulabilirsiniz.

 

Noterde Kredi Kartı Geçerli mi 2023

 

3 Şubat 2020 tarihinden itibaren Noterde kredi kartı geçerli mi sorusunun yanıtı evet geçerli olmaktadır. Tabi bu tüm noterleri kapsamıyor ancak bir çok noter banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yapmanıza olanak tanıyor. T.C Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği kurumlarının ortak çalışmaları ile, yaklaşık olarak son 2 yıldır noterler üzerinde kredi kartı ile ödeme imkanı bulunmaktadır.

 

Noterde Kredi Kartı Geçiyor mu
Noterde Kredi Kartı Geçerli mi 2023

 

Noterde kredi kartı geçer mi 2023 konusunda bir diğer merak edilen konulardan biri hangi bankaların kredi kartlarının geçerli olduğu konusudur. Kredi kartınız ile ödeme imkanı sunan noterlerde, ülkemizde aktif hizmet veren tüm bankaların kredi kartları geçerli olmaktadır.

 

Noterde kredi kartı ile ödeme yapmak için, yaptığınız işlemler sonrası ödeme kısmına geldiğinizde, kart ile ödeme yapacağınızı belirtmeniz yeterli olacaktır. İster kredi kartı, ister banka kartı fark etmez, Noterde kartla ödeme yapma imkanınız mevcut.

 

Noter Ücreti Kredi Kartı ile Ödenir mi?

 

Noterde yapılan işlemler her ne olursa olsun, kredi kartı ile ödeme imkanı bulunan tüm noterler üzerinde ki bütün işlemler için, kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Noter ücreti kartı ile ödenir mi konusunda, kredi kartı limitinin yeterli geldiği her noter işleminde; kart ile harcama yapılabilmektedir.

 

Noterde Kredi Kartı Geçer mi
Noter Ücreti Kredi Kartı ile Ödenir mi 2023

 

Noter ücreti kredi kartıyla ödenir mi konusunda bir diğer merak edilen konu başlığı temassız ödeme imkanının bulunup bulunmadığıdır. Eğer mevcut banka ya da kredi kartınızın temassız ödeme seçeneği aktif durumdaysa, noterde kredi kartı ile ödeme işlemini temassız olarak yapabilirsiniz. Noterde kredi kartı geçerli mi konusunda bu ayrıntıyı da böylelikle açıklamış olduk.

 

Noter Vekalet Ücreti Kredi Kartı ile Ödeme

 

Noterde kredi kartı geçerli mi başlığımızın bir diğer merak edilen alt başlıklarından bir tanesi de noter vekalet ücreti kredi kartı ile ödeme soruları şeklinde oluşmaktadır. Noterler üzerinde kredi kartları ile ödeme seçeneği aktif olarak bulunduğu için, yapacağınız işlem ne olursa olsun kredi kartınız ile ödeme imkanına sahipsiniz.

 

Noter vekalet ücreti veya diğer ödemeler konusunda tek detay, tutar yükseldikçe banka komisyon oranlarının da her alışverişlerde olduğu gibi yükselmesi olarak söylenebilir. Noterde kredi kartı geçerli mi başlığımızda bu detayla ilgili son maddemiz; yapılan harcamalar esnasında Noter Banka Komisyon Oranları hususlarına dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

 

Noter Kredi Kartına Taksit Yapıyor mu?

 

Noterlerde kredi kartı ile ödeme imkanı olsa bile, taksit seçenekleri yoktur. Noterler ile bankalar arasında yapılan görüşmelerde, bütün bankaların taksit komisyon oranı farklı olduğu için, bu konuda henüz bir anlaşma sağlanamadı.

 

Önümüzde ki dönemler için bankaların sabit bir komisyon oranı ile anlaşma yapılması durumunda, noterler kredi kartına taksit yapıyor mu sorusunda evet yanıtını verebiliriz. Şu an için noterde kredi kartına taksit seçeneği bulunmuyor.

 

Noterde kredi kartı ile ödeme aşamasında bir provizyon hatası almanız da mümkün. Provizyon alınamadı ne demek bağlantısını kullanarak o konuda da detaylı bilgiler edinebilir ve çözümü konusunda işinize yarayacak püf noktaları görebilirsiniz.

 

Noterde Banka Kartı Geçerli mi?

 

Noterde kredi kartı geçerli mi konusunda olduğu kadar, noterde banka kartı geçerli mi konusu da yine vatandaşlar tarafından cevabı merak edilen sorulardan bir tanesi olmaktadır. Kredi kartlarında olduğu gibi banka kartları da noter üzerinde geçerlidir. Sizlerde banka kartlarınız veya kredi kartlarınız ile noter harcamalarınızı rahatlıkla ödeyebilirsiniz.

 

Noterlerde bir POS cihazı bulunduğundan dolayı, ister banka kartı, ister kredi kartınız fark etmeksizin tüm bankaların kartları ile ödeme işlemleri tamamlanabilir. Dünya genelinde bilinen Master ve VISA kartları dışında, diğer kart türleriyle bile noter ödemeleri yapabilirsiniz.

 

Noterde POS Cihazı Var mı?

Noterde POS cihazı 2020 yılının şubat ayından beri bulunmaktadır. Bu sayede tüm ödemelerinizi noterde banka kartı veya kredi kartınız ile yapabilirsiniz.

Noter Devir Ücreti Kredi Kartı ile Ödenir mi?

Noterde yapacağınız işlemler hiç fark etmeksizin, tüm işlemler için banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yapılabilir. Hatta yapacağınız harcamaları daha sonra mobil bankacılık ya da müşteri hizmetleri ile taksitlendirebilirsiniz.

Noter Vekalet Ücreti Kredi Kartı ile Ödeme

Diğer noterlik işlemlerinde olduğu gibi vekalet ücreti de kredi kartı veya banka kartı ile ister şifreli, ister temassız ödeme kullanılarak yapılabilir.

Noter Kredi Kartı Komisyon Oranları

Kredi kartına taksit işlemleri noterde bulunmadığı için, tek seferlik çekim ücreti komisyonu alınmaktadır. Bu komisyonlarda tutar ve bankaya göre değişiklik göstermektedir. İşlem tutarını noter yetkilisiyle paylaşmanız durumunda, alınacak komisyon tutarını sizlere söyleyecektir.

Noterde Güvenli Ödeme Nasıl Olur?

Noterde kredi kartı veya banka kartınız ile yapacağınız ödemeler, güvenli ödemeler olmaktadır. Bankalar ile noter arasında yapılan anlaşmalar neticesinde artık noterler üzerinde kartlar ile ödeme seçeneği yer almaktadır.

Noterde Visa Geçerli mi?

Noterde kart türü fark etmeksizin, Visa, Master ve Maestro gibi kart türlerinin tamamı geçerli olmaktadır. Bu kartın banka kartı veya kredi kartı olması da önemli değil, sadece kartta bakiye olması noter işlemlerini tamamlamanız için yeterlidir.

 

Noterde kredi kartı geçerli mi konusunda tüm merak edilen sorulara ve sık sorulan soruların cevaplarına ayrıntılarıyla yer vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sizlerin ek soruları veya yaşadığı sorun olursa, alt bölümde yer alan yorum alanından bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

İlk Yorumu Sen Yaz
code