Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır? Nasıl Korunulur?

Spread the love

“Kredi kartı dolandırıcılığı, maalesef modern dünyanın karanlık yüzlerinden biri haline geldi. Peki, “Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır? Nasıl Korunulur?” Sorusuna karşılık veren bir kılavuza ihtiyacınız varsa, doğru yerdesiniz.

Teknoloji ve dijital dünyanın hızla ilerlemesi, bir yandan hayatı kolaylaştırırken, diğer yandan bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bunlardan en belirgini kredi kartı dolandırıcılığı. Ancak unutmayın, bilinçli bir tüketici olmak ve alacağınız doğru önlemlerle bu tür durumların üstesinden gelmek mümkün. Bu makalede, dolandırıcılık tekniklerini anlamak ve bu tür olaylara karşı nasıl korunacağınızı öğrenmek için gereken bilgileri bulacaksınız. Bilgi, güçtür – ve bu durumda, güvenliğinizdir.”

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır? Nasıl Korunulur?

Kredi kartı dolandırıcılığı, bir kişinin gerçek kredi kartı sahibi olan birini dolandırmak için yaptığı yasa dışı bir eylemdir.

Bir dolandırıcı, yanlış vaatlerde bulunarak veya bilgi eksikliğinden yararlanarak kart sahibini ödemeye izin vermeye ikna edebilir. Kart ayrıca çalınabilir, kaybolabilir veya kopyalanabilir ve haksız yere kullanan dolandırıcıların eline geçebilir. Bu nedenle, ATM kartı yuttuysa, hemen bloke edilmesi için bankaya bildirmek gerekir.

Kredi kartı dolandırıcılığı, öncelikle internetin ödeme yapmak ve para transferi yapmak için kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Online para transferlerine yönelik eğilim, kredi kartı kullanımının ve dolayısıyla çevrimiçi kredi kartı dolandırıcılığının artmasına neden olan Covid-19 pandemisinden sonra hızlandı. Dolandırıcılar, yeni ve yenilikçi yöntemler geliştirerek ve uzaktan ödeme seçeneklerini kullanarak, işlem yapan kişilerden yararlanmaya devam ediyor.

Hem kart hamili hem de banka için istenmeyen sorunlara neden olmaktadırlar. Bir kez kaybedilen para, dolandırıcı yakalansa bile çoğu zaman geri alınamaz. Çalışmalar, kredi kartı dolandırıcılığı soruşturmasının endişe verici bir oranda arttığını gösteriyor. Çünkü önleme yöntemleri sürekli olarak güncellense de, dolandırıcılar suç işlemek için yeni yollar buluyor.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır
Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Yöntemleri Nelerdir?

Kredi kartıyla ilgili dolandırıcılık yapmanın birçok yolu vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Kart çalma  – Bu, dolandırıcının kartı ele geçirdiği ve doğrudan kötüye kullanabileceği bir kredi kartı dolandırıcılığı işlemi gerçekleştirmenin standart bir yöntemidir.

E-posta hesaplarını ele geçirme  – Bilgisayar korsanları, e-posta hesaplarını ele geçirmek için programlar veya yazılımlar tasarlar. Çünkü bankalar müşterilere, hesap bilgilerini içeren e-postalar gönderir.

Kart sahibini arayarak ayrıntıları öğrenme  – Bazen dolandırıcılar müşterileri arar, onları hediyeler veya kampanyalarla cezbeder ve onları kredi kartı bilgilerini açıklamaya ikna eder.

Banka hesabına erişim elde etme – Bazen dolandırıcı, hesap sahibinin tanıdığı ve güvendiği bir kişiyse, banka hesabına erişim elde etmesi mümkündür.

Hileli bağlantılara/kodlara sahip mesajlar yoluyla kimlik avı – Kart sahipleri, tıklandıkları takdirde online kredi kartı dolandırıcılığı yapmanın standart bir yöntemi olan banka hesaplarından doğrudan para çekilmesine neden olacak, bilinmeyen bağlantılar içeren mobil mesajlar veya e-postalar alabilir.

Kart klonlama – Birçok otomatik para çekme makinesi (ATM) veya kart geçirme makinesi, kart bilgilerini çekilir çekilmez kopyalayan ve daha sonra sahte bir kart tasarlamak için kullanılan cihazlarla donatılmıştır.

Bağış talebi  – Kart sahiplerine sık sık, ihtiyacı olan insanları kurtarmak için mali yardım isteyen telefonlar gelir. Bu gibi durumlarda para göndermeden önce, arayanı doğrulamak gerekir.

Kart sahiplerini tutuklama çağrılarıyla korkutmak  – Dolandırıcılar, bekleyen ödemelerle kart sahiplerini tutuklama tehditleriyle korkutmaya çalışırlar. Özellikle son dönemlerde “Fetö, Pyd ya da Pkk terör örgütüne hesabınızdan para aktarılmış, tutuklanmamanız için şu kadar para göndermeniz lazım”  şeklinde korkutarak para istenmek ve maalesef birçok kişi bu tuzağa düşmektedir.

Teklifler ve faiz indirimleri ile kart sahiplerinin ilgisini çekme – Kart sahipleri, bir hesap numarasına bir miktar havale yapmaları halinde, bekleyen ödemeler için faiz indirimi teklif eden aramalar alırlar.

Fazla ödeme talep etme  – Bazen dolandırıcılar, yapılan bir alışverişte fazla ödeme yapıldığını ve bu fazla miktarı geri göndermek için kart sahiplerinin kart bilgilerini vermelerini isterler.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı İle İlgili Örnekler

Kredi kartı dolandırıcılığının nasıl yapıldığına dair bir örnek vermek istiyoruz. Böylece bu işlemlerin ne kadar profesyonel yapıldığını daha net görebilirsiniz.

Örnek;

Ali’nin Akbank’ta bir tasarruf hesabı var ve uzun süredir müşterisi. Kredi kartı borçlarını ödemede çok hassastır. Tüm ödemeleri, online olarak kredi kartı ve mobil aplikasyonlar ile yapar ve nakit işlemlere karşıdır.

Ancak tüm işlemler için aynı kartı kullanıyor ve giriş bilgilerini cep telefonunda saklıyor. Bir gün cep telefonuna, kredi kartı borcunun beklemede olduğu ve bekleyen tutar için ceza kesileceği mesajı geldi. Ödeme yapması için bir bağlantı linki gönderirler. Her ne kadar borcunu ödediğine emin olsa da, merakından bağlantıya tıklar ve boş bir sayfa alır. Birkaç dakika sonra bankasından bir mesaj alır ve hesap bakiyesinin sıfıra düştüğü yazar.

Ali, dolandırıcılığı bildirmek için hemen Citibank’taki müşteri temsilcisi ile iletişime geçer ve hesaba bloke koydurur. Ancak hesaptaki parası çoktan çekilmiştir.

Yukarıdaki durum, her zaman tetikte olmanın ve bilinmeyen bağlantılara erişmemenin çok önemli olduğunu göstermektedir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır
Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Tespit Edilir?

Aşağıda listelendiği gibi kredi kartlarında dolandırıcılığı tespit etmenin çeşitli yolları vardır:

Herhangi bir dolandırıcılığı olabildiğince erken yakalamak için, banka ekstrelerini ve mobil mesajları sık sık kontrol etmek gerekir.

Kart hamilleri, ödedikleri işlemi yaptıklarından emin olmak için, aldıkları faturaları ve faturaları kontrol etmelidir.

Kişinin düzenli bir kart kullanıcısı olması durumunda, kredi puanlarının takip edilmesi önemlidir.

Kart sahibi, tek kullanımlık şifre (OTP), kart bilgisi, hesap bilgisi vb. talep eden aramalara cevap vermemelidir. Hiçbir kredi kartı şirketi veya banka, bu tür bilgileri istemez.

Hesap sahipleri, ödeme yapmadan önce sahte ödüller ve para transferleriyle ilgili bilgileri doğrulamak için, mesajı gönderen kurumun resmi telefonunu aramalıdır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Önlenir?

Kart dolandırıcılığını önlemenin birçok yolu vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Giriş bilgilerinin güvenliği  – Bireyler, oturum açma bilgilerini asla kimseye açıklamamalı veya kolay erişilebilir yerlere yazmamalıdır.

Ödeme yaparken acele etmeyin  – Çevrimiçi para transferleri sırasında dikkatli olmak ve zaman ayırmak önemlidir. Acele ederseniz, hatalı rakamları tuşlayabilirsiniz.

Mobil cüzdan kullanın  – Mobil cüzdan iyi bir seçenektir. Çünkü anında kullanım için küçük bir miktar saklamaya izin verir. Böylece dolandırıcılık olsa bile, miktar az olur.

Ayrı ödemeler için farklı hesaplar kullanma  – Çevrimiçi olarak para ödemek veya transfer etmek için, başka kartları veya farklı hesapları kullanmak iyi bir fikirdir.

Transfer limiti belirleyin  – Hesapta bir transfer limiti seçmek, her zaman en iyisidir. Böylece dolandırıcılar büyük bir meblağ transfer etmeye çalışırsa, hesap bloke edilir.

Hileli bağlantılara ve mesajlara dikkat edin  – Kart sahipleri her zaman dikkatli olmalı ve bilinmeyen bağlantılara ve mesajlara tıklamamalıdır.

Kârlı tekliflerin kurbanı olmayın  – Dolandırıcılar, müşterileri cazip tekliflerle cezbeder ve karşılığında para isterler.

Kayıp kartı hemen bildirin – Kart sahipleri, kredi kartını kaybederlerse hemen bankalarına bildirmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

  1. Kredi kartı dolandırıcıları nasıl yakalanır?

Kredi kartı suçu işleyen dolandırıcının yakalanması için detaylı bir süreç var. Banka veya kredi şirketi, dolandırıcılığın zamanı, dolandırıcının IP adresi, kart sahibinin banka hesap bilgileri, kartın kaybolduğu yer, tarih ve saat gibi bilgileri toplayarak, suçun ayrıntılarını araştırmaya başlar. Bu detayların analizi, dolandırıcılığın yakalanmasına yardımcı olur.

  1. Kredi kartı dolandırıcılığı uluslararası bir suç mu?

Kredi kartlarıyla ilgili dolandırıcılık, ülke sınırları içinde veya diğer ülkelerle ticarette kayıpla sonuçlanırsa, uluslararası bir suç haline gelir. Ayrıca, dolandırıcının başka bir ülkeden birine ait kart bilgilerini kullanarak para çekmesi veya hileli bir şekilde çevrimiçi ödemeler veya satın almalar yapması halinde, uluslararası bir suç haline gelir. Para cezaları, hapis ve mal varlığına el konulması şeklinde cezalandırılabilir.

  1. Kredi kartı dolandırıcılığı takip edilebilir mi?

Müfettişler, IP adresini kullanarak ve faaliyetlerini ayrıntılı olarak izleyerek, bu tür sahtekarlıkları takip edebilirler. Ancak, zaman alıcıdır ve çok fazla analiz ve eylem gerektirir.

 

] }
Yorum yapın