25 Mayıs 2024 Cumartesi
DOLAR 1.00 ₺
EURO 1.00 ₺
STERLIN 1.00 ₺
ALTIN 1.00 ₺
BTC 1.00 $
ETH 1.00 $
BİST 10,676.65

Provizyon Alınamadı Ne Demek

Banka
Yayınlama: 23 Temmuz 2022 Cumartesi 21:40 Güncelleme: 9 Mart 2024 Cumartesi 00:04 Kaynak: Haber Merkezi Editör: Emircan S.

Provizyon Alınamadı Ne Demek konumuz içerisinde öncelikle provizyonun tanımını yapmak istiyoruz. Provizyon demek, yaptığınız harcama veya taksitlendirme işlemleri esnasında bankanın havuzunda onay bekleyen işlemler olarak tanımlanmaktadır.

Provizyon Alınamadı Ne Demek

Kredi Kartları, Banka ve Sanal Kartlar ile yapılan alışverişler esnasında çok karşılaşılan sorunlardan biri olan provizyon alınamadı ne demek? Banka müşterileri online veya mağaza alışverişleri esnasında provizyon alınamadı hatasıyla karşılaşabiliyor. Kredi Kartı Provizyon Alınamadı Hatası ve çözümü başta olmak üzere, bu hatalar neden kaynaklanır ve nasıl çözülür konusunda tüm bilgilere bu içeriğimizin detaylarından açıklamaya çalışacağız.

 

Provizyon hataları POS cihazları ve ödeme kartları olarak iki şekilde karşımıza çıkar. POS cihazı sorunlarından kaynaklanan provizyon alınamadı hatası, bankanın teknik ekipleri tarafından çözülmektedir. Banka kartı veya kredi kartı ile ödeme kısmında karşınıza çıkan provizyon alınamadı hatası ile karttan kaynaklı sorun olmaktadır.

 

Provizyon Alınamadı Hatası Çözümü
Provizyon Alınamadı Ne Demek, Nasıl Çözülür

 

Provizyon Alınamadı Ne Demek konumuz içerisinde öncelikle provizyonun tanımını yapmak istiyoruz. Provizyon demek, yaptığınız harcama veya taksitlendirme işlemleri esnasında bankanın havuzunda onay bekleyen işlemler olarak tanımlanmaktadır.

 

Bu durumda Provizyon Alınamadı Hatası da bankanızın işlemi onaylamadığı anlamı taşır. Peki bu durum neden kaynaklanır ve çözümü konusunda ne yapılması gerekir? Provizyon alınamadı hatası, kartın limitleri ya da son kullanma tarihinin dolmasıyla alakalı değilse, müşteri hizmetleri desteği ile bir kaç dakika da çözülmektedir.

 

Provizyon alınamadı ne demek konusunda açıklamalara geçiş yapmadan önce, sizin için birde makale önerimiz olacak. Akbank kredi kartı iptali konumuzu inceleyerek, mevcut kredi kartı iptali konusunda yapılması gereken işlemler hakkında da çok detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

 

Provizyon Alınamadı Ne Demek

 

Provizyon alınamadı hatası en çok internet ve online alışverişler esnasında karşılaşılan bir durumdur. Bu hatanın %80 olarak sebebi kartınızın son kullanma tarihinin dolması nedeniyle işlemlerin banka tarafından engellendiği olmaktadır.

 

Provizyon Alınamadı Hatası Ne Demek
Provizyon Alınamadı Ne Demek 2024

 

Son kullanma tarihi geçmiş olan kartlar tüm harcama ve taksitli alışveriş işlemlerine kapatılmaktadır. Provizyon alınamadı ne demek konusunda geri kalan muhtemel seçenekler ise maddeler halinde şöyle açıklanabilir;

 

  1. Banka kartı veya kredi kartınızın ön yüzünde bulunan kart numarası veya arka kısmında bulunan CVV kodundan sadece bir hanesi yanlış girilirse, provizyon alınamadı hatasıyla karşılaşılır. CVV Kodlarıyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için CVV Kodu nedir makalemizi ziyaret edebilirsiniz.
  2. Kartınızın son kullanma tarihinde yapılacak bir hatalı giriş, provizyon alınamadı hatasıyla karşılaşmanıza neden olacaktır. Banka ve kredi kartlarında güncel son kullanma tarihi ön yüzde xx/xx formatında yer almaktadır. 01/24 yazılı olan bir kartın son kullanma tarihi Ocak 2024 tarihi olarak örnek gösterilebilir.
  3. Provizyon alınamadı ne demek konusunda bir diğer seçenek ise, sizlere SMS ile gönderilen 3D güvenlik kodunun yanlış veya eksik girilmesidir. Böyle bir durum karşısında, yeniden kod almayı deneyebilir ve sorunun bundan kaynaklı olup olmadığını rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

 

Provizyon alınamadı ne demek konu başlığımız içerisinde bu problemin nedeni olarak sayılabilecek maddeler bu şekilde sıralanmaktadır. Böyle bir hatayla karşılaşan banka müşterilerinin bir çoğunda sonuç kartın son kullanma tarihinin dolmuş olmasıdır. Güncel tarihi geçmiş kartlar geçici olarak açtırılamaz ve alışveriş tamamlanamaz.

 

Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Ne Demek

 

Provizyon alınamadı hatası; hem banka kartları hem de kredi kartlarında çok nadiren karşılaşılır. Bu kadar az karşılaştığımız hatanın çözümü konusunda ise, bir çok kaynak yeterli kadar bilgi sunmuyor. Kredi kartından provizyon alınamadı ne demek sorusu için bir kaç ek yanıt bulunmaktadır.

 

Eğer kredi kartından ödemeniz esnasında provizyon alınamadı hatası alırsanız, bu sorunun nedenleri yukarı başlığımızda açıkladığımız maddelerin dışında çoğunlukla şunlardan kaynaklanmaktadır;

 

  • Harcama yapılan alışveriş sitesinin sanal POS sistemleri ile bankanızın arasında yaşanacak bir iletişim sorunu, provizyon alınamadı hatası verebilir.
  • Banka kartı ile kredi kartlarının aynı kart üzerinde tanımlandığı hesaplar için, kartınızın arka yüzünde bulunan CVV kodlarından doğru olanı girmediğiniz zamanlarda provizyon alınamadı hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz.
  • Banka sistemlerinde özellikle gece saatlerinde yapılan bakım ve onarım çalışmaları, sistemlerin geçici süreli kesintilerine neden olabilir ve bu da provizyon alınamadı hatalarından birini ortaya çıkarabilir.

 

Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Hatası
Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Ne Demek, Nasıl Çözülür

 

Genellikle banka kartı veya kredi kartlarıyla mağaza alışverişleri sırasında karşılaşılan provizyon hatası mesajları, mağaza pos cihazından kaynaklı bir hata ya da kartınızın geçerlilik tarihinin son bulmuş olmasından kaynaklanır.

 

Bu durumda yapılması gereken ilk işlem kartın son kullanma tarihini kontrol etmek ve hala geçerlilik süresini yitirmemiş ise, müşteri hizmetleri ile iletişime geçmektir. Banka teknik sorunlar nedeniyle karşılaşılan provizyon hataları, teknik problemler giderildiği anda çözüme kavuşmuş olur. Bu süreç bazen bir kaç saati bulabilmektedir.

 

Planlı bakım nedeniyle sistemlerde yapılan onarım çalışmaları esnasında da provizyon alınamadı hatası karşınıza çıkabilir.

 

Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Ziraat Bankası

 

Provizyon hatası mesajlarıyla en çok karşılaşılan bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası olmaktadır. Aslında bu durumun Ziraat bankası sistemlerinde bir sorun olduğundan dolayı değil, Ziraat banka müşteri sayısının çok fazla olmasından dolayı kaynaklanır.

 

Yani, kredi kartı veya banka kartına sahip milyonlarca müşteri olduğundan, bu çok sayıda müşterilerin bazılarının da yaş ortalaması yüksek olduğundan dolayı; Ziraat kartlarında son kullanma tarihi geçebiliyor. Kredi kartından provizyon alınamadı Ziraat hatası da genellikle bundan kaynaklanıyor.

 

Eğer Ziraat bankası kartlarından bir tanesinden provizyon alınamadı hatası alırsanız, ilk yapmanız gereken şey Ziraat banka kartınızın son kullanma tarihini kontrol etmek olmalıdır. Mevcut tarih geçmiş ise, Ziraat bankası şubeleri veya Ziraat müşteri hizmetlerinden yeni kart talebinde bulunarak sorunu çözebilirsiniz.

 

Provizyon Alınamadı Ne Demek Yapı Kredi

 

Kredi kartından provizyon alınamadı ne demek başlığımız içerisinde bu hatayla en sık karşılaşılan bankalardan bir tanesi de Yapı Kredi bankası olmaktadır. Tıpkı Ziraat bankasında olduğu gibi, Yapı Kredi'de kredi kartı müşteri sayısı olarak milyonlara ulaşmakta. Böyle bir durum da Provizyon alınamadı hatası ile karşılaşan müşteri sayıları artış göstermekte.

 

Provizyon alınamadı ne demek Yapı kredi konu başlığında böyle bir hata almanız durumunda ilk yapmanız gereken işlem Yapı Kredi World kartınızın son geçerlilik tarihine bakmak olmalıdır. Provizyon alınamadı hatası nedeni, son kullanma tarihi değilse, bankanızın çağrı merkezi ile iletişime geçerek bu sorunun neden ortaya çıktığını öğrenebilirsiniz.

 

Provizyon Alınamadı Ne Demek - Sık Sorulan Sorular

 

Provizyon hatasıyla ilgili kullanıcılardan gelen bazı cevapsız soruları da araştırıp sizler için yanıtlamaya çalıştık. Kredi kartı provizyon alınamadı ne demek veya banka kartı provizyon alınamadı hatası için en çok gelen sorular ve yanıtları alt kısımda detaylı olarak listelenmiştir.

 

Provizyon Alınamadı Troy 109 Nedir?

Genellikle Yapı Kredi bankası üzerinden karşılaşılan Provizyon alınamadı Troy 109 hatası, kart geçerlilik tarihinin son bulması veya kartınızın internet alışverişlerine kapalı olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Kartınız Provizyon Vermedi Ne Demek?

Kartınız provizyon vermedi demek, alışveriş esnasında kart ile banka arasında iletişim kurulamadı veya banka bu işlem için onay vermedi demektir. Bu sorunun en büyük sebeplerinden biri mevcut kartın son geçerlilik tarihinin bitmiş olmasıdır.

Provizyon Neden Alınamaz

Banka sistemlerinde yaşanan teknik aksaklıklar, planlı bakım çalışmaları ya da kartınızdan kaynaklanan limit veya son kullanım tarihi dolması durumlarında provizyon alınamadı hatası alırsınız.

 

Provizyon Alınamadı Ne Demek başlığı içerisinde sık sorulan sorular ve yanıtları da bu şekilde oluşmaktadır. Eğer sorunların bu maddeler dışında başka bir nedenden kaynaklanabileceğini düşünüyorsanız, durumu bizlere alt kısımda bulunan yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İlk Yorumu Sen Yaz
code