15 Haziran 2024 Cumartesi
DOLAR 32.79 ₺
EURO 35.16 ₺
STERLIN 41.61 ₺
ALTIN 2,459.44 ₺
BTC 66,064.07 $
ETH 3,457.23 $
BİST 10,471.32

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Banka
Yayınlama: 10 Temmuz 2022 Pazar 22:09 Güncelleme: 9 Mart 2024 Cumartesi 00:04 Kaynak: Haber Merkezi Editör: Emircan S.

Bu makalemiz içerisinde ise; kredi kartlarının gecikmiş borçları durumunda nelerle karşılaşılabileceğini tüm ihtimalleriyle beraber açıklamaya çalışacağız.

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Dönemsel yaşanan maddi sorunlar nedeniyle; kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur sorusuyla karşılaşıyoruz. Tabi bu konumuza paralel olarak; kredi kartı borcu 1 gün ödenmezse ne olur sorusu da bizlere sık gelen soru başlıklarından olmaktadır.

 

Özellikle de kartların borç tutarlarının 1-2-3 ay vadeli ödenmeme durumları ve bir gün geç ödenmesi durumlarında neler olabileceğini maddeler halinde sunmaya çalıştık.

 

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Geç Ödenirse Ne Olur
Kart Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur 2023

 

Çoğu zaman özel sektör de çalışan kişiler tarafından bize yöneltilen bu sorular; maaş ödemesinin geç yatması veya aylık ödemelerinizin yoğunluğundan kaynaklanır. Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur konusu, çok dert edilebilecek bir sorun değildir.

 

Bankaların yasal takip başlatma süreleri çok uzun süreler olduğu için; bankalarla kredi kartları veya krediler konusunda uzun vadede sorunlar çıkacağı söylenemez. Tabi bu durum 3-4 ay gibi gecikmeleri değil, 1-2 aylık kart veya kredi ödemelerinin gecikme durumlarını kapsamakta.

 

Kredi kartı aylık genel toplam borcunu veya asgari ödeme tutarını yatırma konusunda sorun yaşıyorsanız, sizlere bu konuyla ilgili bir önerimiz daha bulunuyor. Kredi kartını nakite çevirme isimli içeriğimiz yardımıyla kart limiti kadar nakit avans çekip, o aylık ödemenin en azından asgari tutarını karşılama konusunda tüm bilgileri detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

 

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur

 

İçeriğimizin giriş bölümlerinde, kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur konusu için pek bir sorunla karşılaşmayacağınızı dile getirmiştik. Bu kadar büyük sorunlara neden olmayan şey ise, bankaların Yasal Takip süreçlerini başlatma zamanları, bir dönemden daha uzun süreyi kapsamasıdır.

 

Yani kısa vadede ödenmemiş borçlar, kart borçlarınıza gecikme faizinin işlenmesi ile sonuçlanır. Kredi kartı borcu 1 ay geç ödenirse ne olur konusunda yaşanacak durum tam olarak bu şekilde sonuçlanır. Aynı işlem 1 gün gecikmeli ya da 2 ay gecikmeli kart borçlarında da geçerlidir. 3. ay için sıkıntılar başlar ve bunlar da yasal takip sürecinin başlatılması ile, kredi notlarınızın sıfırlanması anlamına gelir.

 

Kredi Kartı Borcumu 1 Ay Ödemezsem Ne Olur
Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur, Ne Zaman İcra Gelir

 

Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur konusunda şu maddeleri sıralayabiliriz;

 

  • Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse; bankanız tarafından 1 aylık gecikme faizi uygulanarak ikinci döneme borç devreder.
  • Kredi kartı borcu 2 ay yani 2 dönem ödenmezse, faiz oranları aynı şekilde artırılarak 3. döneme devreder.
  • Kredi kartı borcunuz 3 ay ödenmezse; + 7 günlük ilave süre eklenir ve yasal takip öncesi son ikaz bildirimleri gerçekleştirilir.
  • 3 ay + 7 gün ödeme yapılmayan kredi kartları; kullanıma kapatılır ve banka avukatınız tarafından yasal takip süreci resmî olarak başlatılır.

 

Kredi kartı borcu, 3 ay ödenmediği taktirde bu yasal süreçlerin başlatıldığını bilmeniz gerekir. Ayrıca bu noktada önemli olan bir diğer faktör ise; 1 ve 2. dönem ödemelerini yapmadığınız için, banka kredi puanı sistemler tarafından otomatikman düşürülür.

 

Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur durumunda size yansıyacak en kötü sonuç banka kredi notunuzun henüz 1. ayından düşüş yaşamaya başlamasıdır. Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken konu; en azından asgari ödeme tutarını ödeyerek kalan borcu ertelemek ve kredi puanınızın düşmesini engellemektir.

 

Banka kredi puanları düşüş işlemleri, BDDK aracılığıyla gerçekleştirildiği için; yeni bir kredi ve kredi kartı alım işlemleri bütün bankaların sistemlerine detaylarıyla beraber yansımaktadır. Türkiye'de aktif faaliyet gösteren bütün bankalar ve finans kuruluşları bu kuruma bağlı olduğu için; kredi notlarınız da bu kurum tarafından yönetilip tüm bankaların sistemlerinde gösterilmektedir.

 

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Kadar Faiz Gelir?

 

Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne kadar faiz gelir sorusu, bankadan bankaya ve mevcut güncel faiz oranlarına göre çok fazla değişiklik göstermektedir. Tabi bu adı geçen faktörlerle beraber birde ek faiz belirleyen çeşitli unsurlar mevcuttur.

 

Kredi kartının gecikme faizi hesaplama işlemlerinde, faiz oranlarını belirleyen faktörler şu şekilde listelenmektedir;

 

  • Toplam kredi kartı limitiniz,
  • Aylık çıkan ekstre tutarınız,
  • Önceki dönemden kalan borç tutarınız,
  • Ödeme yapılmışsa eğer, ödeme yapılan tutar.

 

Bu 4 faktör, o aylık kredi kartı güncel gecikme faiz oranını belirleyen maddeler olarak karşımıza çıkmakta. Güncel olarak bu hesaplamaları yaptıktan sonra, bankanızın çağrı merkezi yardımıyla, o dönemki faiz oranlarını öğrenip toplam borcunuza ne kadar ekleme yapılacağı belirlenebilir.

 

Yapılandırılmış Kredi Kartı Borcu 1 Ay Gecikirse Ne Olur

 

Yapılandırılmış kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur sorusunun yanıtları; diğer normal kredi kartı ödeme gecikmeleriyle aynıdır. Yapılandırmaya girmiş kredi kartı, tahakkuk ile değil, normal yapılandırmalar ile taksitlendirildiği için, aynı süreçler bu kartların gecikmiş borçlarında da devam etmektedir. Bu konuda bir istisna durumu ayrıca mevcut.

 

Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; önceki dönemden 3 ay + 7 gün bekleme işleminden sonra, bu borç yapılandırma yapıldıysa, artık öyle bir sürenizin olmayacağını bilmeniz gerekir. Yapılandırılmış olan kredi kartı borcunda yasal takip işlemleri, 1 Ay + 7 Günlük bir gecikme sonrasında başlatılır. Bazı bankalarda ise bu zaman 1 Ay + 15 Gün veya 2 Ay yani 2 dönem olarak değişiklik gösterebilir.

 

Yapılandırmaya girmiş kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur kısmında bizim sizlere önerimiz ise, kesinle yapılandırma borçlarının Yasal Takibe gitmesine izin vermemeniz olacaktır. Yasal Takip son aşamadır ve bütün banka kredi notlarınız bir anda sıfırlanır. Bunun anlamı ise; artık 5 sene boyunca hiçbir bankadan kredi veya kredi kartı alamayacak olmanızdır. Tabi bu en iyi sonuçlardan biri olmakla beraber; bu borç toplamı kapatıldıktan sonra bu 5 senelik süreç başlamaktadır.

 

2 Ay Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur

 

Kredi kartı borcumu 2 ay ödemezsem ne olur sorusu için yanıtımız yine; faiz ekleme cevabı olacaktır. Tıpkı ilk dönem borcu ödemediğiniz zamanlar da olduğu gibi, 2 ay kredi kartı borcu ödenmezse ne olur durumu da ilk dönem ile aynı olacaktır.

 

Kredi kartı borcu geciktirme işlemlerinde ilk ve ikinci dönem sonuçları sadece faiz farkı olurken, üçüncü dönem için yasal takip süreçleri başlatılmaktadır.

 

 

Kredi Kartı Borcu 2 Ay Ödenmezse Ne Olur konusu içerisinde yine kredi notunuzun daha fazla düşeceğini belirtmek yanlış olmayacaktır. Buda sizin yıllarca emek vererek aldığınız kredi notunun 2 ay gibi bir süre de çok ciddi azalmasına neden olabileceği sonucunu çıkartır.

 

Ödeme konusunda ilk dönem ve ikinci dönem farkları ise, ikinci dönem farkına ilk dönemin faizi de eklenip ekstreye yansıtılması söylenebilir.

 

Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur ve 2 ay ödenmezse ne olur durumlarında görüldüğü gibi yasal takip ve icra süreçleri anlamında bir süreç olmamaktadır. Bu süreçlerin başlama zamanı ortalama 97 gün ile 100 gün aralığı olmaktadır.

 

Kredi Kartı Borcu 1 Gün Ödenmezse Ne Olur

 

Kredi kartı borcu için ay ve yasal takip sürelerinden sonra bir çok kullanıcı borçlarını günlük olarak geciktirebildiği için bu günlerin sonuçlarını merak etmektedir. Kredi kartı borcu 1 gün ödenmezse ne olur sorusu için; kredi puanı olarak büyük bir etkinin olmayacağını bildirmek isteriz. Yani kredi kartı borcunuz 1 gün gecikirse, sadece bir günlük gecikme faizi uygulanacaktır.

 

Kredi Kartı Borcu 1 Gün Ödenmezse Ne Kadar Faiz Gelir
Kredi Kartı Borcu 1 Gün Ödenmezse Ne Olur, Ne Kadar Faiz İşler?

 

Kredi notunu etkilemeyen nokta ise, bunun belirli dönemlerde sadece yapılmasıdır. Her ay düzenli olarak kredi kartı borcu 1 gün sonra ödenirse, banka kredi notunuz yavaş yavaş düşüş yaşayacaktır. Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur başlığı içerisinden açıkladığımız gibi, bu puanların düşüş yaşaması durumunda tekrar yükseltilmesi o kadar da kolay olmamaktadır.

 

Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur içeriğimize paralel olarak, sicili bozuk olana kredi kartı veren bankalar içeriğimize de ayrıca göz atabilirsiniz.

 

Kredi Kartı Borcu 1 Gün Ödenmezse Gecikme Faizi Ne Olur?

 

Gecikme faizleri, kredi kartının limiti ve çıkan borç tutarına göre değişebildiği için, o dönem ki güncel faiz oranlarıyla limit + borç toplamı hesaplama araçlarından işlem yaparak çıkartılmaktadır. Bu nedenle hiçbir web sitesi, kredi kartı borcunun faiz oranlarını önceden sizlere sunup hesap yapamaz.

 

Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur konumuzda sıkça sorulan sorulara geçiş yapmadan önce bir içerik önerisinde daha bulunmak istiyoruz. CVV Kodu nedir içeriğimizi ziyaret ederek alışverişler esnasında kullanılan CVV kodları hakkında detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz.

 

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir mi?

Kredi kartı borcunuz için 90 + 7 gün yani 3 dönem ve sunulan ek süre tamamlandıktan sonra icra takibi başlatılmaktadır. 97 ile 100 gün sonunda başlatılan yasal takip süreçlerinden sonuç alınamazsa, üzerinize kayıtlı ev, araç, arsa gibi değerli şeylere el konulup borç tahsil tahsilatı yapılır. Üzerinizde kayıtlı maaşınız varsa aylık 4/1 oranda kesinti yapılarak maaşınızdan direkt borç kapatılmaktadır.

Kredi Kartı Borcu En Fazla Kaç Ay Ödenmezse Eve İcra Gelir?

Kredi kartı borçlarının yasal takibe gitme zamanı 3 dönem + 7 günlük ek tanınan süre olmaktadır. Her dönem 30 gün olarak geçtiğini için, toplamda 97-100 günlük bir zamanınız olacaktır.

 

Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur içeriğimiz de tüm detayları bu şekilde size aktarmaya çalıştık. Konumuzla ilgili yaşadığınız sorunlar veya yanıtını bulamadığınız soruları bizlere yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İlk Yorumu Sen Yaz
code