13 Temmuz 2024 Cumartesi
DOLAR 33.04 ₺
EURO 36.02 ₺
STERLIN 42.99 ₺
ALTIN 2,559.61 ₺
BTC 57,930.90 $
ETH 3,135.62 $
BİST 11,064.85

AA YY Ne Demek, Nerede Yazar?

Banka KartlarıKredi Kartları
Yayınlama: 18 Ağustos 2022 Perşembe 17:04 Güncelleme: 11 Mart 2024 Pazartesi 12:02 Kaynak: Haber Merkezi Editör: Emircan S.

AA YY ne demek, AA YY Kredi kartında nerede yazıyor gibi konular öncelikli olmak üzere, CVV kodları hakkında ufak bir bilgiyi sizlere bu içeriğimizden bilgi vermeye çalışacağız.

AA YY Ne Demek, Nerede Yazar?

Gün içerisinde yapmış olduğumuz pek çok internet alışverişleri esnasında karşımıza çıkan AA YY ne demek konusunda sizlere kapsamlı bir makale içeriği hazırladık. Bu makalemizin ayrıntılarından AA YY Kartın Üzerinde Nerede Yazar ve nasıl kullanılır başlıkları hakkında da yine kapsamlı detaylı bilgileri sizlere sunmaya çalıştık.

 

Ayrıca online alışverişler esnasında kullanılan diğer kart bilgileri hakkında da kısa bir özeti yazı içeriğimizin detaylarından bulabilirsiniz. Özellikle dijital alışveriş ödeme ekranlarımızda çıkan kredi kartı aa yy nerede yazar konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

 

Banka Kartı AA YY Nerede Yazar
Kredi Kartında AA YY Nerede Yazar

 

Günümüzde kredi kartları veya banka kartları ile online dijital alışveriş ve harcamalar bayağı popüler durumda. Durum böyle olunca, yapılan bu harcamalarda kullanılan kart bilgileri nerede ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi sorular da bizlere sıklıkla gelen soru başlıklarından bazıları.

 

AA YY ne demek, AA YY Kredi kartında nerede yazıyor gibi konular öncelikli olmak üzere, CVV kodları hakkında ufak bir bilgiyi sizlere bu içeriğimizden bilgi vermeye çalışacağız. AA YY banka kartlarında ve kredi kartlarında Ay ve Yıl anlamına gelir. Mevcut olan bu tarih, aslında kartınızın son kullanma tarihini ifade eder.

 

Eğer takıldığınız nokta AA YY ne demek konusu değil de CVV kısmıysa, CVV Kodu nedir isimli içeriğimizden o konu hakkında ayrıntıları bilgileri edinebilirsiniz. Kredi kartında CVV kodu yine online alışverişler esnasında istendiği için AA YY nedir başlığımız içerisin de bu konu hakkında sizlere ek bir bilgi sunmak istedik.

 

AA YY Ne Demek?

 

Bankalar, müşterilerine kredi kartı veya banka hesap kartları tanımladıkları zaman, bu kartların üzerinde bir AA YY mevcuttur. Bunun açılımı Ay ve yıl olarak tanımlanır. Peki ay ve yıl ne anlama gelir? Bu kartınızın son geçerlilik tarihi demektir ve AA/YY süresi dolmuş bir kart aynı zamanda geçerliliğini yitirmiş demektir.

 

Yapılan harcamalar veya alışveriş esnasında POS cihazından alınan 05 hata kodu veya provizyon alınamadı hatalarının genellikle nedenleri son kullanma tarihi dolmuş olan kartlardır. AA/YY kaynaklı hataların temel nedeni bu olduğu için, kartınızı yenileme zamanınızın geldiği ortaya çıkmaktadır.

 

AA YY Nedir
Kredi Kartı AA YY Ne Demek

 

AA YY Ne demek konusunda bir çok kullanıcı alışveriş esnasında girdikleri ek bilgiler olarak tanımlasa bile, bir çok farklı kullanım alanlarıyla güvenlik önlemlerini kapsar. AA YY nedir konusunda sizlere maddeler halinde bu durumu açıklamak istedik:

 

  • Bankaların size temin ettiği her kartın üzerinde AA YY olmak zorunda. Bu yazmasa bile mutlaka bir son geçerlilik tarihi mevcuttur. Bu durumun asıl nedenleri ise güvenlik tedbirleri olmaktadır.
  • AA YY Ne demek konusunda ek bir güvenlik tedbiri ise, internet alışverişi esnasında kart güvenliği bir adım öteye taşıyarak sadece kart numaraları kullanılarak yapılacak harcamaların önüne geçmektir.
  • CVV kodlarıyla son kullanma tarihi bir birine sıklıkla karıştırılan iki farklı başlıklar olmaktadır. AA YY kartın ön yüzünde, kart numarasının altında yazarken, CVV kodları kartınızın arka yüzünde yer almaktadır.

 

AA YY nedir, nerede yazar konusunda temel bilinmesi gereken önemli maddeler bu şekilde listelenmektedir. Ay yıl olarak geçen bu kısaltma, kartınızın geçerlilik tarihiyle beraber, bankaların önemli güvenlik prosedürleri kapsamında olmaktadır. Özellikle Visa, Master veya Maestro türü kartların tamamında bulunması zorunludur.

 

Kredi Kartında AA YY Nerede Yazar, Ne Anlama Gelir?

 

Kredi Kartında AA YY nerede yazar konusunda, yine normal kartlarda olduğu gibi Ay / yıl tanımlaması ile kartın ön yüzünde yer almaktadır.. Kredi kartında AA YY nerede yazar sorusunun yanıtı ön yüzde bulunan kart numarasının hemen altı olmaktadır. Yapacağınız dijital alışverişler esnasında veya kartınızın son kullanma tarihini öğrenmek istediğinizde bu bölüme bakmanız yeterli olacaktır.

 

AA YY Ne Demek konumuzda aslında tüm kartlar için için AA YY Nedir sorusu yanıtı aynı olmak olmaktadır. Yani herhangi bir bankaya ait banka ya da kredi kartınız varsa, ön yüzde bulunan AA YY her kart için aynı anlam taşıdığından dolayı, sizin kartınız içinde son geçerlilik tarihini ifade etmektedir. Örnek vermek gerekirse; kartınızın ön yüzünde 09/25 yazıyorsa, kartınızın geçerlilik tarihi Eylül 2025 olmaktadır.

 

Banka Kartında AA YY Ne Demek?

 

Tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi, banka kartında AA YY ne demek konusu yanıtı aynı olmaktadır. Mevcut banka kartınızın ön yüzünde kart numarasının hemen alt kısmında göreceğiniz 4 haneli ve XX/XX formatlarında yazılan rakam, sizin AA/YY numaranızı ifade etmektedir. Bu numaralar tüm yardım ve öğrenci kartlarında da ayrıca bulunmaktadır.

 

Kredi Kartı AA YY Nerede Yazar
Kredi Kartı ve Banka Kartı AA YY Nerede Yazar

 

AA YY kodu kullanılarak yapılan harcamalar ve alışverişler esnasında en sık karşılaşılan hatalardan biri olan provizyon hatasının neden olduğu problemlerin cevaplarının yer aldığı bir makale de hazırladık. Provizyon alınamadı ne demek bağlantısını ziyaret ederek, AA YY ne demek konusuyla bağlantılı olan bu hata kodu hakkında daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

 

Kredi Kartı Valid Thru Ne Demek

 

Kredi Kartı Valid Thru aslında AA/YY anlamına gelmektedir. Yani kartınızın geçerlilik tarihini ifade eder. Burada banka müşterilerinin kafasını karıştıran nokta ise İngilizce olarak yazılmasıdır. Valid Thru kelimesi Türkçe'ye çevrildiği zaman; geçerlilik anlamı taşımaktadır ve bu da kartın son geçerlilik tarihini ifade etmektedir.

 

Bir banka ya da kredi kartının ön yüzünde Valid Thru yazıları görürseniz eğer, kartın son geçerli olduğu tarih olarak algılayabilirsiniz. Özellikle yurtdışı seyahatleri içinde yabancı kartlarda bu ifade daha çok karşınıza çıkmaktadır.

 

Bazı alışverişler ya da harcamalar sırasında sık karşılaşılan provizyon hataları da Valid Thru hatası ya da VT hatası olarak karşımıza çıkar. Bu da aynı kapıya yani geçerlilik tarihin son bulduğu anlamı taşımakta. Valid Thru konusunda son bilgimiz ise, kart türünüz ne olursa olsun mutlaka Valid Thru hanesi dolu görünür ve bir geçerlilik tarihine sahiptir.

 

İninal Kart AA YY Nedir, Kartın Neresinde Yazar?

 

Normal banka kartları veya kredi kartlarından biraz daha farklı olan ininal kartlarda AA YY bilgileri, kartın arka bölümünde yer alan beyaz şeritli alanda yer almaktadır. İninal kart AA YY Nedir sorusunun yanıtı ise, normal kartlarda olduğu gibi, kartın geçerlilik tarihini ifade etmektedir. Her dijital banka ve kredi kartı bir son kullanım tarihine sahip olmak zorundadır ve bu durum İninal kartlar içinde geçerlidir.

 

Kartla Ödeme Yaparken Ay Yıl Ne Demek?

 

"AA/YY" gibi ifadeler genellikle bir kredi kartının geçerlilik süresini gösterir. Bu ifade, "Ay/Yıl" olarak ayrıca yazılabilir ve kredi kartınızın hangi ay ve yıl itibariyle geçerli olduğunu belirtir. Örneğin, kredi kartınızın üzerinde "-AA/YY: 12/24" yazılıysa, bu kredi kartının Aralık 2024'te sona ereceği anlamına gelebilir.

 

Kredi kartları genellikle birkaç yıllık geçerlilik süresine sahip olup, bu süre sonunda yenilenirler. Kredi kartının geçerlilik süresi, kart sahibinin kredi kartını kullanmayı sürdürdüğü sürece uzatılabilir. Ancak, kart sahibinin mevcut kredi kartını aktif kullanmadığı bir dönemde, kredi kartının geçerlilik süresi dolabilir.

 

Kredi kartı sahiplerinin kredi kartının geçerlilik süresini takip etmeleri önemlidir, çünkü kredi kartının geçerlilik süresi dolmuşsa ve kredi kartı sahibi kredi kartını kullanmaya devam etmek istiyorsa eğer, kredi kartını yenileme işlemini yapması gerekebilir.

 

AA YY Ne Demek Sık Sorulan Sorular

 

AA YY Ne demek içeriğimizin son bölümünde, bu konuyla ilgili en sık sorulan veya en sık karşılaşılan hataların çözümlerine soru cevap şeklinde yer verdik. Eğer aradığınız soruların yanıtını makale içeriğimiz de yer almıyorsa, hemen en alt kısımda yer alan yorum bölümünü kullanarak bizlere bu konuyla ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz.

 

Banka Kartında Ay Yıl Nerede Yazar?

Banka kartında AA YY yani Ay ve yıl kartın ön yüzünde, kart numarasının hemen sağ alt bölümünde dört hane olarak yer alır. Bu dört hane iki/iki formatında görünür ve kartınızın son geçerlilik tarihini ay ve yıl olarak ifade eder.

Kredi Kartında Ay Yıl Nerede Yazar?

Kredi kartında ay ve yıl terimi tıpkı banka kartlarında olduğu gibi mevcut kartınızın ön yüzünde yer almaktadır. Kredi kartı numarasının hemen altında sağ bölümde göreceğiniz numara, kredi kartı AA/YY numaralarını ifade eden haneler olmaktadır.

MM YY Ne Demek?

Bankaların sağladığı kartların son kullanma tarihleri bazı bankalarda AA YY olarak ifade edilirken, bazı bankalar İngilizce kısaltma olan MM YY terimini kullanır. Her iki ifade de aynı olmakla beraber, kartın son geçerlilik tarihini yansıtır.
İlk Yorumu Sen Yaz
code